Remont ulicy Długiej w Zielonce dobiegł końca

Oficjalne otwarcia zmodernizowanej ul. Długiej nastąpiło 29 czerwca. Zakończenie prac miało miejsce na cztery miesiące przed terminem, wskazanym w umowie. Droga, stanowiąca ważną arterię komunikacyjną Zielonki, gruntownie zmieniła swoje oblicze. Poprawiło się bezpieczeństwo, uporządkowane zostało parkowanie. Wykonano nowe nasadzenia, dzięki czemu ulica stała się bardziej zielona.

– Inwestycja była oczekiwana przez wiele lat, przez wielu naszych mieszkańców, przez wiele kadencji… Ulica Długa po wszelkich modernizacjach przeprowadzonych zarówno przez miasto, jak starostę oraz naszych sąsiadów – w Kobyłce i w Wołominie, będzie prowadziła po zjeździe z trasy S8 i drogi wojewódzkiej do stolicy powiatu. Za współpracę, wsparcie i pomoc przy realizacji tej inwestycji serdecznie wszystkim Państwu dziękuję. (…) – powiedział Kamil Michał Iwandowski (burmistrz Zielonki), przemawiając w czasie uroczystości związanej z otwarciem drogi po remoncie.

Ulica Długa jest jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w mieście. Jest też istotnym elementem systemu komunikacyjnego powiatu, a także województwa. Łączy aleję Piłsudskiego (droga wojewódzka nr 631 z ulicą Wolności (droga powiatowa). Ponadto stanowi łącznik z trasą S8.

Prace związane z modernizacją ulicy Długiej rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. Objęły swoim zasięgiem całą jej długość. Inwestycja została oddana do użytku na cztery miesiące przed terminem, jaki był zapisany w umowie z wykonawcą.  

Poprzez modernizację droga zmieniła swoje oblicze. W zakresie inwestycji znalazły się między innymi następujące elementy: nowa jezdnia o szerokości 5,5 m, 2 zatoki autobusowe pomiędzy ulicami Bema i Nauczycielską, dodatkowy parking pomiędzy drogą wojewódzką nr 631 a garażami (na 27 miejsc postojowych), nowa kanalizacja deszczowa czy nowe niezależne oświetlenie uliczne wraz z doświetleniem przejść dla pieszych.

95% kosztów tej inwestycji – przeszło 8,4 mln zł – pochodziło z rządowej dotacji, przekazanej miastu w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Pozostałą część kosztów przebudowy sfinansowało miasto Zielonka.

Źródło: UM Zielonka