KGHM inwestuje w Odnawialne Źródła Energii

KGHM nabył 7 instalacji fotowoltaicznych, wzmacniając w ten sposób swoją pozycję na rynku OZE. Ta transakcja stanowi kolejny etap w ambitnej strategii transformacji energetycznej miedziowego giganta. Przejęte aktywa to kompletny portfel elektrowni słonecznych o mocy blisko 50 MW, zlokalizowanych w różnych częściach Polski. Planując dalszy rozwój, KGHM zamierza konsekwentnie zwiększać udział własnych źródeł energii, które cechują się zerowymi lub niskimi emisjami.

„KGHM dokonał przejęcia 7 kolejnych instalacji fotowoltaicznych finalizując swój debiut transakcyjny na rynku Odnawialnych Źródeł Energii. Pod kontrolą miedziowego giganta znalazł się kompletny portfel elektrowni słonecznych o mocy blisko 50 MW” – informuje w komunikacie spółka.

– Zakończona przez KGHM transakcja stanowi pierwszy krok na drodze do realizacji ambitnej strategii transformacji energetycznej. To ważny kamień milowy, kładący podwaliny pod dalszy rozwój własnej bazy wytwórczej miedziowej spółki oraz kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł i uniezależnienia KGHM od wahań rynkowych cen energii – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM do spraw aktywów zagranicznych oraz produkcji.

Przejęte aktywa znajdują się w czterech województwach: dolnośląskim, pomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Za ich realizację odpowiedzialna była firma Projekt Solartechnik, należąca do grupy Grenevia (Famur) oraz TDJ.

KGHM Polska Miedź S.A. obecnie koncentruje się na transformacji energetycznej, która stanowi jeden z głównych priorytetów miedziowego giganta i została odzwierciedlona w przyjętej strategii. Spółka planuje, że do roku 2030 będzie pokrywać 50% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł własnych, które będą charakteryzować się zerowymi lub niskimi emisjami. Jej długoterminowym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050.

– Inwestycje w OZE wzmacniają pozycję KGHM na globalnych rynkach jako lidera nie tylko branży wydobywczej, ale również lidera odpowiedzialności ekologicznej. Transformacja energetyczna bez miedzi nie jest możliwa. Wprowadzając farmy fotowoltaiczne do naszych aktywów również dajemy znak, że zabezpieczamy się przed zawirowaniami rynkowymi w sektorze energetycznym. Planujemy i mamy wizję dalszego rozwoju – dodał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny do spraw transformacji KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM ma szerokie ambicje w kwestii transformacji energetycznej, które przekraczają ramy rynku fuzji i przejęć. Oprócz inwestycji w tym obszarze, firma konsekwentnie rozwija projekty elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych na własnych gruntach. Dodatkowo, zajmuje się opracowywaniem koncepcji dotyczących rozwiązań opartych na wodorze.

Jako jeden z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce, KGHM odpowiada za niemal 2% krajowego zużycia. Spółka planuje dalszy wzrost zapotrzebowania, aby sprostać planom rozwoju i modernizacji.

Zakupione instalacje fotowoltaiczne mają zapewnić około 2% pokrycia zużycia energii elektrycznej. Projekt Solartechnik, który ma bogate doświadczenie na rynku, działa również poza granicami Polski, realizując projekty solarnych instalacji w różnych krajach europejskich.

Materiał sponsorowany. Tekst powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.