Kobyłka doczekała się powstania Spółdzielni Socjalnej

Pod koniec stycznia w Kobyłce podpisano akt założycielski Spółdzielni Socjalnej Podkowa – inicjatywa ta zrodziła się dzięki współpracy Miasta Kobyłka i Gminy Jadów. Jak zostało zapowiedziane siedzibą spółdzielni będzie Kobyłka.

Jak podkreślono podczas uroczystego podpisania aktu, inicjatorem założenia wspólnej spółdzielni socjalnej był Dariusz Stanisław Kokoszka, wójt gminy Jadów, który o takich działaniach myślał już kilka lat temu. W imieniu członków założycieli podczas Walnego Zgromadzenia akt powołujący spółdzielnię podpisali Zastępca Burmistrza Miasta Kobyłka Katarzyna Rostek oraz Wójt Gminy Jadów Dariusz Stanisław Kokoszka. Prezesem Zarządu została Beata Jaroń, Rzecznik Ekonomii Społecznej i Solidarnej w gminie Jadów, a Wiceprezesem Marzena Ryszawy, mieszkanka Kobyłki z wieloletnim doświadczeniem w pracy w pomocy społecznej. Wiceburmistrz Kobyłki Katarzyna Rostek podkreśliła, że cała inicjatywa od początku miała pełne poparcie i pomoc burmistrz Edyty Zbieć.

Jak zapowiadają założyciele spółdzielni, ma ona prowadzić zarówno działalność społecznie użyteczną jak i działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków, pracowników oraz środowiska lokalnego. Jak wynika ze statutu, spółdzielnia będzie działała na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej członków i pracowników, odbudowy i podtrzymania u członków i pracowników przyjaznych relacji w lokalnej społeczności oraz pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu. Będzie prowadziła działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy. Dodają także, że nieodpłatna działalność spółdzielni będzie skupiona na realizacji zadań publicznych, takich jak na przykład pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, wyrównywanie szans, wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej, działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych, osób niepełnosprawnych, aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy, wypoczynku dzieci i młodzieży, czy też przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym