W ciągu ostatnich 3 lat powiat wołomiński znacznie poszerzył ofertę edukacyjną placówek dydaktycznych poprzez uruchomienie nowych kierunków nauczania w szkołach. Kolejne profile kształcenia utworzono m.in.:
- W Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce – kierunek technik programista, technik realizacji nagłośnień, technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
- W Liceum Ogólnokształcące w Radzyminie – profil lingwistyczny;
- Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej w Urlach – profil lotnictwa wojskowego, profil ratownictwa medycznego, profil stewardess i stewardów;
- Zespół Szkół w Wołominie – technik budownictwa i technik chłodnictwa i klimatyzacji.
Pod koniec stycznia została podpisana kolejna umowa edukacyjna w zakresie rozwoju szkolnictwa zawodowego w szkołach prowadzonych przez powiat. Dotyczy ona porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu i PKP CARGO SERVICE sp. z o. o. w zakresie rozwijania kierunków kolejowych. W ramach zawartego porozumienia Spółka oferuje uczniom możliwość odbywania praktyk i staży zawodowych, a także stypendia w wys. 500 zł / m-c dla pełnoletnich uczniów, którzy po ukończeniu szkoły zechcą podjąć pracę w Spółce lub grupie kapitałowej PKP CARGO SERVICE sp. z o. o.
Dodatkowo, dzięki nawiązaniu współpracy z Caritas, uruchomiliśmy w roku szkolnym 2021/2022, internat przy Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej w Urlach. Przy szkole działa również Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w powiecie wołomińskim w Urlach – realizowany w ramach unijnego projektu Grantodawcy „Familijne LOWE”.
To niejedyny projekt realizowany ze środków unijnych. W ramach programów ERASMUS i POWER nasze szkoły otrzymały znaczące środki na staże zagraniczne:
- Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych im. Czesława Nowaka w Radzyminie – kwota 107 709,00 EURO;
- Zespół Szkół w Tłuszczu – kwota 625 222,00 zł;
- Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej w Urlach – kwota 275 925,00 zł;
- Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Radzyminie – kwota 103 567,96 zł;
- Zespół Szkół w Wołominie – kwota 89 624,00 EURO;
- Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie –
kwota 150 000,00 EURO; - Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce – kwota
113 856,00 EURO.
Z roku na rok przybywa uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy zdecydowali się kontynuować naukę na terenie powiatu:
- 2018/2019 – liczba uczniów 2173;
- 2019/2020 – liczba uczniów 3009;
- 2020/2021 – liczba uczniów 3063;
- 2021/2022 – liczba uczniów 3205;
Również szkoły specjalne cieszą się coraz większym zaufaniem mieszkańców, którzy posyłają swoje dzieci do naszych 3 placówek:
- 2018/2019 – liczba uczniów 186
- 2019/2020 – liczba uczniów 223
- 2020/2021 – liczba uczniów 239
- 2021/2022 – liczba uczniów 262
Dużym zainteresowaniem cieszą się wprowadzone przez powiat zajęcia profilaktyczne i kulturalno-sportowe dla uczniów szkół specjalnych odbywające się w czasie ferii zimowych i letnich pod hasłem „ZIMA Z UŚMIECHEM” i „LATO Z UŚMIECHEM”. Cały czas trwają prace nad przygotowaniem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Zielonce i Tłuszczu do orzekania w zakresie autyzmu i Zespołu Aspergera. 1 czerwca 2020 r. została uruchomiona filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonce z siedzibą w Ząbkach.
Od 2019 roku władze powiatu wspólnie z Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi organizują konferencje naukowe m.in.:
– „NIE PRZEGRAJ ŻYCIA” – poświęcona zagadnieniom siecioholizmu, fonoholizmu oraz uzależnień od gier i internetu.
– „DEPRESJA U DZIECI I MŁODZIEŻY” z udziałem wielu specjalistów w zakresie identyfikacji zachowań depresyjnych, diagnozowania i leczenia depresji.
W 2020 r. we współpracy z organizacjami pozarządowymi, został zrealizowany program poświęcony uzależnieniom od środków psychoaktywnych, alkoholu i narkotyków. W ramach tego w szkołach odbyły się spotkania z psychologami i specjalistami z zakresu leczenia uzależnień także w wersji online z uczniami, nauczycielami i rodzicami.
Od 2022 r. w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat wołomiński zostanie uruchomiona aplikacja RESQL – innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
W trakcie pandemii koronawirusa, powiatowe placówki dydaktyczne zostały wyposażone w niezbędny sprzęt do prowadzenia zdalnych zajęć za ponad 200 tys. zł. Powiat korzysta z programów rządowych takich jak:
- „Zdalna szkoła”
- „Aktywna tablica”
- „Poznaj Polskę”
- „Laboratoria przyszłości”
Łączne wsparcie z tych programów, które trafiło do naszych szkół to blisko 500 tys. zł