Zbliża się moment likwidacji ambulatorium chirurgiczno-urazowego w Legionowie. Jako główny powód podawany jest fakt powstania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) przy szpitalu na osiedlu Piaski w Legionowie.
Lokalni samorządowcy wciąż się zastanawiają, czy w sytuacji, kiedy przy filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na osiedlu Piaski w Legionowie powstał SOR, warto jest dalej finansować działalność mieszczącego się w przychodni na górce w centrum Legionowa ambulatorium chirurgiczno-urazowego. Informację o trwających rozmowach w tej sprawie w środę, 30 października 2024 r. podczas sesji Rady Miasta Legionowo przekazał radnym prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński.
Od 6 lat mieszkańcy powiatu legionowskiego mogą za darmo korzystać z pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej w ambulatorium urazowo-chirurgicznym, mieszczącym się w zależnym od powiatu legionowskiego Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Legionowo (NZOZ Legionowo) przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w centrum Legionowa. Tego typu doraźna pomoc medyczna finansowana jest z budżetów 6 legionowskich samorządów, a mieszkańcy naszego regionu mogą z niej korzystać od 2018 r. – Szycie i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, które nie wymagają cięć chirurgicznych wraz z diagnostyką obrazową, rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach SOR oraz inne drobne zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza – tak w skrócie można przedstawić zakres świadczeń zdrowotnych realizowanych w tej placówce.
Przez pierwszych 5 lat ambulatorium chirurgiczno-urazowe działało od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 19, a 24 oraz w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. Od 1 stycznia 2024 r. działalność tej placówki okrojono w zakresie godzin jej otwarcia. Mianowicie, ambulatorium pracuje tylko w weekendy i w święta w godzinach pomiędzy 8, a 24. Jako główny powód okrojenia wymiaru godzinowego jej funkcjonowania, urzędnicy wskazywali na merytoryczną działalność szpitala na legionowskich Piaskach oraz innych nowych ośrodków zdrowia utworzonych na terenie powiatu legionowskiego w tamtym czasie, o czym szeroko informowała „Gazeta Powiatowa”.