W piątek, 10 maja, Izba Pamięci Ziemi Żelechowskiej stała się miejscem niezwykłego wydarzenia. Prelekcja pt. „Wkład osób związanych z Żelechowem w dzieło trzech konstytucji” przyciągnęła licznych mieszkańców, a także znamienitych gości. Michał Sztelmach, dyrektor MGOK w Żelechowie i znawca lokalnej historii, zaprezentował niezwykłe sylwetki i ich wkład w kształtowanie ustroju Polski.
Bohaterowie Żelechowa na kartach historii
W centrum prezentacji znaleźli się trzej wybitni mieszkańcy, którzy przyczynili się do opracowania kluczowych dla Polski dokumentów konstytucyjnych. Pierwszym z nich był Ignacy Wyssogota Zakrzewski, poseł Sejmu Czteroletniego i późniejszy właściciel Żelechowa, który aktywnie uczestniczył w pracach nad Konstytucją 3 Maja 1791 roku. Nie mniej ważny był wkład Władysława Opali, mieszkańca Żelechowa, który jako poseł na Sejm Ustawodawczy w 1921 roku wprowadzał propozycje mające duży wpływ na kształt Konstytucji Marcowej. Ostatnią postacią był prof. Maciej Zieliński, urodzony w Żelechowie prawnik, który miał znaczący udział w redagowaniu Konstytucji z 1997 roku.
Lokalna historia w szerszej perspektywie
Nie tylko sylwetki konstytucjonalistów były przedmiotem prelekcji. Michał Sztelmach podzielił się również ciekawostką dotyczącą Stanisława Ciołka, który jako sekretarz króla Władysława Jagiełły, miał znaczący wpływ na spisanie aktu unii polsko-litewskiej w Horodle w 1413 roku. Wydarzenie to przypomina o bogatej i wielowymiarowej przeszłości Żelechowa, która wpływa na kształtowanie się polskiej tożsamości narodowej.
Spotkanie stało się okazją nie tylko do przypomnienia ważnych postaci historycznych, ale również do podkreślenia roli, jaką mieszkańcy Żelechowa odegrali w tworzeniu polskiego prawa. Świadectwem zaangażowania lokalnej społeczności w kultywowanie pamięci o przeszłości jest także postać Grażyny Frankowskiej, która od lat nie tylko opiekuje się Izbą Pamięci, ale również popularyzuje wiedzę o historii regionu.
Prelekcja zakończyła się owacjami na stojąco, co tylko potwierdza, że historia Żelechowa wciąż inspiruje i przyczynia się do kształtowania polskiej świadomości narodowej.
Źródło i foto: Urząd Miejski w Żelechowie