Społeczna odpowiedzialność KGHM – podsumowanie 2023 roku

Miedziowa spółka, stosując dobre praktyki CSR, prowadzi na niespotykaną skalę działania prospołeczne, które obejmują wiele obszarów. „310 projektów, kampanii i akcji, ponad 2,5 tys. wolontariuszy, ponad 200 realizacji programów profilaktycznych, współpraca ze szkołami i uczelniami, wsparcie inicjatyw sportowych oraz działalność proekologiczna” – informuje KGHM o swojej aktywności na niwie działań prospołecznych w 2023 roku. Spółka przygotowała publikację o dobrych praktykach CSR w KGHM, podsumowującą miniony rok w tym zakresie.

Broszura, zawierająca opis dobrych praktyk miedziowej spółki pogrupowanych w różne kategorie, jest dostępna online pod adresem: https://kghm.com/dobrepraktykiCSR.

KGHM podmiotem odpowiedzialnym społecznie

– W świecie dynamicznych zmian gospodarczych, stabilność i społeczna odpowiedzialność stają się kluczowymi elementami sukcesu. W KGHM rozumiemy te wyzwania i odpowiedzialnie rozwijamy nasze porspołeczne inicjatywy i projekty, które tworzymy z lokalnymi społecznościami czy organizacjami pozarządowymi. Publikacja prezentuje nasze ogromne zaangażowanie w edukację, zdrowie czy ochronę środowiska w Zagłębiu Miedziowym i nie tylko – powiedział Kamil Kowaleczko, dyrektor naczelny do spraw komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

W minionym roku przeprowadzono łącznie ponad 200 inicjatyw profilaktycznych, w których wzięło udział ponad 8 tysięcy osób. KGHM jest także aktywnym uczestnikiem cyklicznych wydarzeń regionalnych, takich jak festiwal „Srebro” w Legnicy czy „W cieniu Kolegiaty” w Głogowie.

W 2023 roku miedziowa spółka kontynuowała wsparcie dla społeczności Dolnego Śląska i województwa lubuskiego, notując znaczący wzrost akcji wolontariackich. Ich flagową inicjatywą była Akademia KGHM, która promowała prospołeczne programy i szkolenia, korzystając z sukcesu programów takich jak „Szkoła Rodziców i Wychowawców” czy „Leader 100”. Do tej pory beneficjentami projektów było ponad 45 tys. osób.

Działania promujące sport

KGHM jako długoletni sponsor narciarstwa biegowego, został głównym partnerem 48. Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej. To zaangażowanie przyczyniło się do powstania bezpłatnych tras narciarskich na Polanie Jakuszyckiej, wysoko ocenianych przez narciarzy. Trasy są regularnie utrzymywane przez cały rok, dzięki czemu korzystają z nich również biegacze czy rowerzyści.

Co roku współpraca jest rozszerzana o nowe projekty, jak np. „Akademia Biegowa KGHM”, w ramach której oferowane są darmowe szkolenia z narciarstwa biegowego dla uczniów szkół podstawowych z Dolnego Śląska. W czasie zajęć organizowanych na Polanie Jakuszyckiej pojawiają się pracownicy spółki, by zapewnić wsparcie i doping.

W ramach zeszłorocznej edycji programu stypendialnego „Miedziane Rywalizacje”, sponsorowanego przez KGHM, wsparcie finansowe otrzymało 30 młodych sportowców z całej Polski. To największa liczba stypendystów od czasu uruchomienia programu w 2019 roku, co świadczy o zaangażowaniu KGHM w rozwój talentów sportowych.

Wolontariat, zdrowie i edukacja

W Zagłębiu Miedziowym KGHM prowadzi akcje wolontariackie, w tym zbiórki na rzecz potrzebujących i inicjatywy społeczne (np. promocję rodzicielstwa zastępczego i zachęcanie do aktywnego trybu życia). Warto dodać, że pracownicy-wolontariusze z KGHM zaopiekowali się małymi pasiekami, które powstały przy oddziałach miedziowej spółki w ramach akcji „Miedziowe pszczoły”.

KGHM współpracuje z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi w kwestii działań dotyczących zdrowia. Co roku organizuje darmowe konsultacje podczas różnych wydarzeń, takich jak Tydzień Zdrowia Psychicznego, a także promuje badania profilaktyczne, np. w czasie kampaniii Różowy Październik czy Wąsopad.

Jednym z priorytetowych obszarów działania miedziowej spółki jest edukacja. W związku z tym uruchomiła dwa programy skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych: „Kompetentni w Branży” oraz „Cyfrowa Przyszłość Miedzi”.

Artykuł sponsorowany, który powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.