W ostatnich czterech latach wykorzystanie przez PGE środków z programów pomocowych wzrosło ponad trzykrotnie. W latach 2020-2023 łącznie umowy o dofinansowanie projektów w skali Grupy PGE wyniosły blisko 1,6 mld złotych.
W ciągu ostatnich czterech lat z funduszy pomocowych Grupa PGE pozyskała 1, 6 mld złotych, które zostały przeznaczone na nowe inwestycje.
PGE stosuje aktywne podejście do pozyskiwania środków pomocowych, stale monitoruje planowane i dostępne źródła finansowania. W ostatnich czterech latach największe wsparcie zostało udzielone na projekty ograniczające wpływ działalności Grupy PGE na środowisko naturalne, dystrybucję energii oraz infrastrukturę ciepłowniczą. PGE przewiduje, że finansowanie preferencyjne w coraz większej części dotyczyć będzie odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii oraz dekarbonizacji ciepłownictwa. Dodatkowo PGE spodziewa się uzyskania wsparcia na projekty badawczo-rozwojowe, jak również stymulujące sprawiedliwą transformację regionów węglowych.
Skala wsparcia będzie konsekwentnie rosła, a z samego Krajowego Planu Odbudowy Grupa PGE może pozyskać przeszło 20 mld złotych. PGE planuje również pozyskiwać wsparcie z innych funduszy europejskich, w szczególności w ramach programów: FEnIKS, FEPW, FENG, Funduszu Innowacyjnego jak i ze środków krajowych: Funduszu Modernizacyjnego czy programów NFOŚiGW.
Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna
Artykuł sponsorowany