Złoże wód geotermalnych pod Otwockiem. Rozpoczęły się próbne pompowania

Od października zeszłego roku w Otwocku trwają prace związane z wykonaniem odwiertu geotermalnego. W ich trakcie natrafiono na wody podziemne o podwyższonej temperaturze w warstwie piaskowców Jury Dolnej. Woda z odwiertu będzie badana zarówno pod kątem mineralizacji, jak i temperatury. Wieloletnie badania i analizy wykazują, że Polska posiada istotny potencjał geotermalny.

– 19 stycznia 2024 r. to data, na którą od dłuższego czasu czekaliśmy. Właśnie zaczęło się wydobywanie wód geotermalnych spod Otwocka, z głębokości przeszło półtora kilometra. Para wodna, która się unosi, to jest oznaka, że mamy temperatury. W najbliższych dniach poznamy dokładnie, ile one wynoszą. Rokowania są świetne również jeżeli chodzi o wydatki – poinformował Jarosław Margielski (prezydent Otwocka) w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu w mediach społecznościowych. „Ruszyły próbne pompowania” – dodał Jarosław Margielski w opublikowanym wpisie.

24 października 2023 r. rozpoczęto prace nad wierceniem otworu geotermalnego o głębokości 1645 metrów w parku miejskim w Otwocku. Głównym celem było zbadanie zasobów wód termalnych. W ceremonii inaugurującej uczestniczyli wiceminister klimatu i środowiska, Piotr Dziadzio, wiceprezes NFOŚiGW, Artur Michalski, oraz prezydent Otwocka, Jarosław Margielski.

Dla Otwocka szacuje się, że planowana ciepłownia geotermalna, oparta na eksploatacji przypływów wód termalnych, może generować około 4,21 MW ciepła (przy schładzaniu wody do 20 stopni Celsjusza). Jednak rzeczywiste możliwości będą ocenione po przeprowadzeniu odwiertu rozpoznawczego, analizie geofizycznej, badań hydrogeologicznych i badań laboratoryjnych. Wspierana finansowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizacja tego przedsięwzięcia podlegać będzie dalszej weryfikacji.

Miasto chce też wykorzystać wodę wydobywaną spod ziemi do celów leczniczych, ze względu na obecność licznych cennych składników mineralnych. Otwock przez wiele dziesięcioleci był uzdrowiskiem, a teraz dąży do odbudowy swoich historycznych tradycji.

Na podstawie wieloletnich badań oraz analiz geologicznych potwierdzono, że Polska dysponuje znacznym potencjałem geotermalnym, obejmującym niemal połowę powierzchni kraju. Inwestycja w kolejne źródła energii odnawialnej stanowi kluczowy krok w kierunku zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Fot. inauguracja odwiertu geotermalnego w Otwocku / Ministerstwo Klimatu i Środowiska