PGE jednym z największych mecenasów kultury w Polsce: Rozpoczęła się druga edycja konkursu „Spotkania ze sztuką”

Konkurs plastyczny „Spotkania ze sztuką”, do którego zaprasza Fundacja PGE, adresowany jest do uczniów szkół podstawowych. Inicjatywa służy przybliżeniu dzieciom i młodzieży polskiego malarstwa, a środkiem prowadzącym do tego celu jest zachęcanie ich do aktywności artystycznej. W tym roku tematem konkursu jest malarstwo Józefa Chełmońskiego. Termin na przesyłanie prac konkursowych upłynie 4 stycznia 2024 roku.

Jako jeden z największych mecenasów kultury szczególną uwagę poświęcamy rozwojowi inicjatyw nastawionych na edukację, a takim projektem jest konkurs „Spotkania ze sztuką”. Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów z całej Polski. Otrzymaliśmy wówczas ponad 500 konkursowych prac, z których wyłoniliśmy 90 laureatów. Dzięki temu z lekcji muzealnych skorzystało blisko 1800 uczniów. Dowodzi to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chce mieć kontakt ze sztuką. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji tego projektu. Chcemy, umożliwić jeszcze większej liczbie młodych ludzi z małych miejscowości, kontakt ze sztuką, zabierając ich do najważniejszych muzeów sztuki w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Uczniowie są zachęcani do aktywności artystycznej

Konkurs „Spotkania ze sztuką” skierowany jest do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych, zlokalizowanych w polskich miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców. Umożliwia on dzieciom i młodzieży zaprezentowanie swoich umiejętności plastycznych, a także daje możliwość odwiedzenia najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.

W ramach drugiej edycji konkursu zadaniem dla uczniów jest własna interpretacja wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Przyjmowane będą prace, które zostały przygotowane na papierze technicznym w formie płaskiej w formacie A2 w dowolnej technice: ołówek, kredka, flamaster, farba (akwarelowa, olejna, akrylowa), węgiel.

Zgodnie z wytycznymi, uczniowie klasy wybierają wyłącznie jedną pracę, którą należy zgłosić jako pracę konkursową. Termin na jej dostarczanie do organizatora konkursu  rozpoczął się 27 listopada br., a zakończy się 4 stycznia 2024 roku. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano 3 kategorie wiekowe: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII  Prace będą oceniane według ustalonych kryteriów: zgodność z tematyką konkursu, walory estetyczne pracy oraz oryginalność wykonania.

W ramach nagród uczestnicy otrzymują możliwość kontaktu ze sztuką

Laureaci konkursu (tj. cała klasa laureata wraz z opiekunem) zostaną zaproszeni na jednodniową wycieczkę do wybranego przez klasę jednego z pięciu objętych mecenatem PGE Muzeów Narodowych w Polsce: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Gdańsku,  Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz uczestnictwa w lekcji muzealnej. Dla  autorów zwycięskich prac przewidziano indywidualne nagrody, czyli bon o wartości 300 złotych do wykorzystania w sklepie Empik.

Jak informują organizatorzy, konkurs trwa od 27 listopada 2023 r. do 4 stycznia 2023 r. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 19 stycznia 2024 r., natomiast lekcje muzealne odbywać się będą od lutego do 10 czerwca 2024 r.

Szczegółowe informacje o konkursie „Spotkania ze sztuką” wraz z kartą zgłoszeniową znajduje się na stronie internetowej: www.spotkaniazesztuka.pl

********

PGE Polska Grupa Energetyczna jest mecenasem 25 instytucji kultury w całej Polsce.

PGE wspiera kulturę zarówno poprzez mecenat wydarzeń i instytucji kulturalnych, jak i zachęcanie wszystkich do kontaktu ze sztuką i obcowania z kulturą. Prowadząc działalność kulturalną, spółka szczególnego wsparcia udziela inicjatywom edukacyjnym. Warto nadmienić, że w samym 2022 roku w instytucjach kultury wspieranych przez PGE zostało zorganizowanych ponad 6 tys. pojedynczych wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6 mln osób. Dodatkowo, w muzealnych programach edukacyjnych, wspieranych przez PGE, wzięło udział ponad 960 tys. dzieci. Dzięki tym działaniom co czwarty uczeń w Polsce wziął udział w zajęciach z dziedziny kultury, przy których organizacji uczestniczyło PGE.