Zwycięstwo polskiego oręża w Bitwie Warszawskiej 1920 r. było decydującym momentem wojny polsko-bolszewickiej. 13 sierpnia w Ząbkach zostały zorganizowane uroczystości upamiętniające 18. przełomową bitwę w historii. Obchody rozpoczęto od uroczystej mszy świętej. Następnie odbył się przemarsz paradny pod Pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r., gdzie miały miejsce finałowe wydarzenia.
Bitwa Warszawska 1920 r., stoczona w dniach 13-15 sierpnia na przedpolach Warszawy, była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Mimo przewagi liczebnej wroga, Wojsko Polskie obroniło stolicę kraju. W ten sposób zachowana została świeża polska państwowość, przywrócona po 123 latach niewoli. Ponadto zatrzymana została ekspansja rewolucji światowej w kierunku Europy, gdyż cele bolszewików były bardziej ambitne, niż tylko zdominowanie Polski. Edgar Vincent D’Abernon (brytyjski polityk, dyplomata i pisarz) uznał starcie wojsk polskich i bolszewickich pod Warszawą za 18. przełomową bitwę w historii.
Uroczystości rocznicowe w Ząbkach
O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Ząbkach, której przewodniczył kapelan z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. ppłk. dr Robert Dębiński. Nabożeństwo było koncelebrowane przez wikariusza Parafii p.w. Św. Trójcy, ks. Dawida Więcka.
„Po mszy nastąpił przemarsz paradny, przy udziale batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej pod Pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r., gdzie odbył się Apel Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty. Ksiądz kapelan zmówił modlitwę za poległych. Uczestnicy uroczystości mieli także okazję wysłuchać, wykonanego przez sygnalistę utworu «Śpij Kolego», który grany jest w hołdzie poległym żołnierzom” – informuje UM Ząbki.
Jolanta Hibner (Senator RP) wygłosiła przemówienie okolicznościowe. Odczytano też listy okolicznościowe, skierowane do uczestników uroczystości przez Piotra Uścińskiego (Ministra Rozwoju i Technologii) i Adama Struzika (Marszałka Województwa Mazowieckiego).
Małgorzata Zyśk, Burmistrz Ząbek, podziękowała gościom i mieszkańcom, którzy uczestniczyli w obchodach. Pani Burmistrz „podkreśliła, że dopóty trwa naród, dopóki młodzież umie kochać Ojczyznę. I właśnie za naukę patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, skierowała szczególne podziękowania do nauczycieli i pedagogów oraz do rodziców”.
Fot. UM Ząbki / autor: Tomasz Gmitrzuk