Inauguracja działalności dworca, który kosztował około 5,5 mln złotych brutto, miała miejsce 24 marca. Nowoczesny i funkcjonalny budynek kolejarze wyposażyli w rozwiązania techniczne, obniżające zużycie energii. Rowerzyści otrzymali do dyspozycji stację do naprawy jednośladów.
– Otwarcie dworca w Dobczynie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Dobczyna oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. około 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział w czasie uroczystości otwarcia dworca Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Nowoczesny budynek dworca
Dworzec w Dobczynie należy do kategorii Innowacyjnych Dworców Systemowych, budowanych przez PKP S.A. w całym kraju. Jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kosztował około 5,5 mln złotych brutto. Dworzec składa się z dwóch części. W pierwszej z nich znajduje się nowocześnie urządzona poczekalnia, wyposażona m.in. w gabloty, ławki, system informacji głosowej, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W pomieszczeniu zainstalowano klimatyzację. W drugiej części znajduje się lokal na wynajem. Przed budynkiem dworca (pod zadaszeniem) pojawiły się stojaki na rowery, a także stacja do naprawy rowerów. Powstała droga dojazdowa i miejsca parkingowe. Zamontowano elementy małej architektury, takie jak ławki czy kosze. W okolicy została uporządkowana zieleń.
Inwestor, Polskie Koleje Państwowe S.A., zlecił wykonanie projektu i prac budowlanych konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. oraz Merx Sp. z o.o.
Ekologiczne rozwiązania, obniżające koszty eksploatacji
Przy budowie dworca wykorzystano rozwiązania przyjazne dla środowiska. Na dachu pojawiły się panele fotowoltaiczne. W obiekcie zainstalowano pompę ciepła i energooszczędne oświetlenie LED-owe. Ponadto kolejarze wyposażyli budynek w system inteligentnego zarządzania.
Fot. Twitter/PKP S.A.