Biblioteka Główna Książnicy Pruszkowskiej otwarta po gruntownym remoncie

We wtorek, 7 marca, miało miejsce uroczyste otwarcie wyremontowanego budynku Książnicy Pruszkowskiej. W inauguracji odnowionego obiektu wzięli udział m.in. prezydent Pruszkowa – Paweł Makuch oraz jego zastępca, Konrad Sipiera. Odnowione pomieszczenia zostały wyposażone w nowe regały, siedziska i stanowiska komputerowe. Biblioteka pruszkowska powstała w 1923 r.  

– Jestem przekonany, że ta biblioteka, pod kierownictwem i nadzorem nowej pani dyrektor (Anety Pawłowskiej – red.), będzie służyła mieszkańcom tak samo dobrze, jak przed remontem. A nawet lepiej, bo spełnia już takie warunki i wymagania, które się udało dostosować do wymogów czasu – powiedział Paweł Makuch, prezydent Pruszkowa, w czasie uroczystego otwarcia biblioteki.

W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyli: Paweł Makuch (prezydent Pruszkowa) i Konrad Sipiera (zastępca prezydenta Pruszkowa). Z okazji otwarcia biblioteki został zorganizowany dzień otwarty, który trwał do godz. 18.00. Dla licznie przybyłych gości przygotowano niespodzianki.

Gruntowny remont pomieszczeń

Czytelnia i biblioteka zostały połączone. W zmodernizowanych pomieszczeniach ustawiono nowe regały na książki. Pomiędzy regałami pojawiły się siedziska. Czytelnicy będą mieli do dyspozycji stanowiska komputerowe. Bibliotekę wyposażono w zaplecze socjalne i administracyjne, a także w toaletę dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawił się też kącik dla dzieci.  

– Zapraszam wszystkich mieszkańców do korzystania z naszej biblioteki, bo naprawdę mamy czym się pochwalić – powiedziała Aneta Pawłowska (dyrektor Książnicy Pruszkowskiej), w czasie uroczystości otwarcia obiektu po remoncie. Biblioteka znajduje się przy ul. Kraszewskiego 13. Teraz mieszkańcy Pruszkowa mają do dyspozycji bogaty księgozbiór, prezentowany w nowoczesnych i funkcjonalnych wnętrzach.  

Historia biblioteki

W tym roku mija 120 lat od powstania Książnicy Pruszkowskiej. Inicjatorem tego wydarzenia był doktor Rafał Radziwiłowicz. Powołanie do życia biblioteki wpisuje się w ideę pozytywizmu, która na przełomie XIX i XX wieku miała wielu zwolenników na terenie zaboru rosyjskiego. Zasoby biblioteczne znacznie ucierpiały w czasie I wojny światowej. W 1924 r. biblioteka przeszła pod opiekę miasta. W czasie II wojny światowej, w 1941 r., została zamknięta przez okupacyjne władze niemieckie. Jednakże wypożyczanie książek nadal było prowadzone, ale w konspiracji. Instytucja ponownie otworzyła swoje podwoje w 1945 r. Od lat pięćdziesiątych w Pruszkowie zaczęły sukcesywnie powstawać filie biblioteki, których obecnie jest dziewięć.  

fot. UM Pruszków