Dworzec kolejowy w Ożarowie Mazowieckim czeka remont

Dworzec kolejowy w Ożarowie Mazowieckim czeka remont

PKP S.A. podpisały umowę na modernizację dworca kolejowego w Ożarowie Mazowieckim. Niebawem rozpoczną się prace związane z odnową tego zabytku kolejowego. Inwestor, Polskie Koleje Państwowe S.A., przygotował projekt odnowienia budynku uwzględniający zarówno jego historię, jak i nowoczesne wymogi ekologii i bezpieczeństwa.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Ożarowie Mazowieckim to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworzec w Ożarowie Mazowieckim został wybudowany ok. 1890 r. W latach 20. XX wieku dobudowana została parterowa część. Elewacja wyższego, ceglanego budynku zostanie wyczyszczona. Na niższej, parterowej części dworca specjaliści wymienią tynki. Pojawi się nowa stolarka okienna i drzwiowa, która będzie stylizowana na historyczną. Bryłę dworca podświetli nowa iluminacja. Zostaną zamontowane podświetlane litery przestrzenne z nazwą.

Obsługa pasażerów będzie się odbywała w dolnej części bryły dworca, której wnętrza zostaną odnowione. W ceglanej części znajdą się pomieszczenia techniczne i przestrzeń biurowa na wynajem. Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przy przebudowie uwzględniono kwestie związane z ekologią i bezpieczeństwem. Straty ciepła zmniejszy izolacja termiczna, a także kurtyny powietrzne zamontowane przy wejściach. Kotłownia  gazowa zostanie zastąpiona przez pompę ciepła. Powstanie zbiornik na deszczówkę. Zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody zoptymalizuje system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS – Building Management System. BMS będzie również zarządzał pracą nowoczesnych systemów bezpieczeństwa.

Modernizacja obejmie również otoczenie dworca, gdzie powstaną chodniki, wiata rowerowa, elementy małej architektury i miejsca postojowe. Uporządkowana zostanie zieleń.

Według planów remont zabytkowego dworca zakończy się na jesieni 2023 r.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Foto: Twitter/PKP