Trwają prace nad projektem przebudowy centrum Piaseczna. Wizja nowego śródmieścia została wypracowana przez pracownię Mycielski Architecture & Urbanism wraz z urzędnikami miejskimi i radnymi. założeniem projektu jest stworzenie przestrzeni miejskiej, uwzgledniającej nowe trendy urbanistyczne, jednocześnie godzącej to z urbanistycznym dziedzictwem historycznym. Bardzo ważne jest również uwzględnienie w trakcie rewitalizacji kwestii zieleni miejskiej i ochrony klimatu.
Na wstępie realizacji nowego centrum biuro projektowe analizowało istniejące uwarunkowania, zarówno prawne jak i terenowe. Następnie 13 września rozpoczęły się trzydniowe, warsztatowe spotkania ekspercie, w których uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Gminy, gdzie dyskutowano jak najlepiej zrewitalizować śródmieście. – Warsztaty są okazją do rozmowy o centrum miasta. Chcemy w gronie urzędników, ekspertów, pracowników poszczególnych jednostek, także np. służb konserwatora, rozmawiać o centrum miasta. Zaktualizować wizję rozwoju historycznego centrum miasta. Bo w najbliższym czasie czeka nas kilka kluczowych decyzji. Lokalizacja sali teatralno-widowiskowej, przyszłość urzędu miasta i gminy. To są istotne z punktu widzenia życia miasta decyzje – mówił wtedy Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.
Według założeń, w ramach rewitalizacji istotne jest ocalenie historycznego dziedzictwa. Zachowanie tkanki miejskiej, zarówno zabytkowych budynków, jak i historycznego układu ulic. Dlatego do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dla osiągniecia tego celu gmina rewitalizuje zabytkowe budowle, będące w jej posiadaniu. Dodatkowo udzielane są dotacje osobom prywatnym i instytucjom na remonty zabytkowych budynków.
Imprezy kulturalne, handlowe i gastronomiczne będą przyciągały mieszkańców do śródmieścia. Istotna jest kwestia lokalizacji i budowy nowej sali teatralno-widowiskowej. Obecnie wszelkie wydarzenia organizowane są w małej sali – zlokalizowanej w Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49 – która jednak już nie przystaje do aktualnych oczekiwań w tym zakresie. Lepsze warunki w nowym gmachu pozwolą na organizację większych widowisk scenicznych. Trwa odnowa budynku Starej Plebanii, gdzie znajdzie swoje miejsce Muzeum Piaseczna. W Zalesiu Dolnym remontowany jest dworek „Poniatówka” i Dom „Zośki” (letni dom rodziny Zawadzkich, w tym również Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”) – przyszłe filie Muzeum Piaseczna. W restaurowanej Starej Remizie przy ul. Puławskiej ma powstać Instytut Sztuki Józefa Wilkonia.
Ważne jest przyciągnięcie mieszkańców do centrum, które ma tętnić życiem, poprzez zapewnienie atrakcji dla osób w każdym wieku. Powstaną warunki do rozwoju gastronomii, a także nowa przestrzeń dla handlu i usług. Planowane są rozwiązania komunikacyjne, poprawiające bezpieczeństwo i usprawniające możliwość przemieszczania się pieszych, rowerzystów i kierowców.
Obecnie istniejący gmach ratusza wzniesiono w stylu klasycystycznym w latach 1823–1824. Jednakże budynek ten nie spełnia współczesnych standardów, wymaganych dla obiektów użyteczności publicznej. Dlatego powstanie nowa siedziba władz miejskich, zlokalizowana na terenie śródmieścia. Pozostawienie ratusza w sercu miasta, jest pragmatycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Wpisuje się również w ideę miasta krótkich dystansów, w myśl której większość spraw można załatwić nie pokonując długich odległości.
Już teraz na terenie Piaseczna wprowadzane są działania proekologiczne. Zgodnie z nowoczesnymi trendami architektonicznymi, ważną częścią przestrzeni miejskiej jest zieleń. Dlatego sadzone są drzewa, krzewy i kwiaty.
W wyniku całościowej analizy uwarunkowań i proponowanych kierunków rozwoju został wypracowany master plan, który stał się podstawą do opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Przygotowywany projekt zostanie wystawiony do publicznego wglądu. Kolejnym etapem rewitalizacji centrum Piaseczna są konsultacje społeczne, na podstawie których zostaną podjęte optymalne decyzje dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego. Ostateczny kształt mpzp zatwierdzi w drodze głosowania Rada Miejska.
(wizualizacja: MAU Mycielski Architecture&Urbanism)