Burmistrz Zyśk: Ząbki liderem

O rozwoju miasta i planach na przyszłość rozmawiamy z Burmistrzem Ząbek, Panią Małgorzatą Zyśk.

Jak rok 2021 zapisze się w krajobrazie Ząbek?

Dla nas to był dobry rok. 2021 to czas rozpoczęcia wielu inwestycji, których realizacja trwa i będzie kontynuowana w następnych latach. Jedna z najważniejszych to budowa otwartych stref relaksu i placów zabaw. Zależało nam by były to przestrzenie dla mieszkańców, gdzie będą mogli spędzać czas na spotkaniach i rekreacji w plenerze. Tworzymy je z myślą o ludziach niezależnie od wieku. Miesiące lockdownu i zdalnego nauczania pokazały dobitnie, że możliwość korzystania z aktywności na świeżym powietrzu jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym. Tym inwestycjom towarzyszyły kolejne, związane z organizowaniem zielonych terenów w naszym mieście. Stworzyliśmy 12 stref zieleni i małej architektury w całych Ząbkach. Nasadzenia obejmują osiem terenów przy ulicach: Narutowicza, Słowackiego, Parkowej, 3 Maja, Poniatowskiego, Batorego, Harcerskiej, Sowińskiego oraz cztery tereny rekreacyjne w obrębie obszaru Powstańców-Żołnierska, Powstańców-Kopernika, Powstańców-Różana i Powstańców-Reymonta. Zakres inwestycji obejmuje budowę alejek spacerowych i ścieżek biegowych, budowę placu zabaw dla dzieci, utworzenie strefy workout, utworzenie strefy relaksu umożliwiającej organizację imprez plenerowych, budowę toru rowerowego typu pumptrack, zainstalowanie budek lęgowych oraz hoteli dla owadów, wykonanie oświetlenia i monitoringu, instalację elementów wyposażenia takich jak: kosze, ławki, leżaki, stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz urządzenie zieleni. Chcemy, aby te strefy stały się wizerunkowymi perełkami w krajobrazie miasta. Zależało nam, aby zostały one zorganizowane w taki sposób, aby każdy mieszkaniec Ząbek mógł znaleźć tu coś dla siebie. Strefy relaksu i place zabaw to takie miejsca, które mają ogromne znaczenie dla społeczności lokalnej. Przebywanie w takiej przestrzeni zmniejsza uczucie osamotnienia osób starszych, pozwala na integrację rodzin oraz wszystkich mieszkańców.  Jestem przekonana i pewnie wielu podzieli moją opinię, że właśnie takie miejsca pozwalające na spotkania, aktywności i wspólną rozrywkę umożliwią stworzenie  i pielęgnowanie mocnych więzi naszej lokalnej społeczności. Jest to dla nas szczególnie cenna wartość.

Panuje opinia, że wizytówkę każdej miejscowości stanowią drogi. Dla mieszkańców i wszystkich przyjezdnych ich dobry stan jest świadectwem mądrego i sprawnego gospodarowania. Jak działalność w zakresie infrastruktury drogowej przebiega w Ząbkach? Co udało się zrobić w ostatnim czasie i jakie są przyszłe projekty?

Zdajemy sobie sprawę, że budowa nowych dróg i poprawa już istniejących są koniecznością w obliczu zwiększającej się z roku na rok mobilności. Powstawanie nowoczesnej i komfortowej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowi ważny element prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. W podejmowanych przez nas działaniach najważniejszym celem jest bezpieczeństwo tych wszystkich, którzy tymi drogami jadą do szkoły, pracy i później wracają do swoich domów.

W bieżącym roku zrealizowaliśmy budowę ul. Saperów, rozbudowaliśmy ul. Kochanowskiego oraz ul. Budkiewicza, zakończyliśmy ul. Wronią. Realizujemy przebudowę ul. Sikorskiego wraz z rondem w ul. Kwiatowej oraz ul. Kołłątaja. Rozbudowujemy drogę gminną w ul. Lotniczej oraz budujemy ul. Szwoleżerów na odcinku od ul. Kościuszki do Wroniej oraz odcinek od Piłsudskiego do Zielenieckiej wraz z ul. Krzywą. Środkowy odcinek Szwoleżerów, w którym jest istniejąca kanalizacja deszczowa, jest obecnie projektowany. 31 marca 2021 roku została wydana decyzja ZRID, zezwalająca na budowę ul. Wyszyńskiego. Został wykonany projekt ul. Jagiellońskiej, a w trakcie projektowania są ul. Wspólna, Skowronka, Łabędzia z fragmentem Sokolej, Okrężna, 17 Września, Wrzosowa (na odcinku od 17 Września do 3 Maja), Bartosza, Chełmońskiego. Wymieniam wszystkie te inwestycje, by pokazać, że dużo się w tym zakresie dzieje. Oddanie do użytku tych dróg jest dla nas priorytetem z uwagi na rolę jaką pełnią w codziennej komunikacji. Dla mieszkańców ma to ogromne znaczenie.

Chciałabym też zwrócić uwagę, że zostało już niewiele dróg do utwardzenia. Będziemy je systematycznie budować. Obecnie projektujemy przebudowę ulic: Bema, Niepodległości, Mickiewicza, Nowej, Kopernika. Wszystkie drogi realizowane są z kanalizacją deszczową, na którą pozyskaliśmy 85% dofinansowanie z Unii Europejskiej a na większość otrzymaliśmy też dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych. Chciałabym, aby miasto rozwijało się równomiernie i aby poprawa szeroko rozumianej infrastruktury miejskiej, następowała systematycznie i dotyczyła zarówno północnej, południowej, jaki i centralnej części Ząbek. Kolejność realizacji zadań jest uwarunkowana otrzymanymi dotacjami, które mamy obowiązek w 100% wykorzystać. Są to ambitne inwestycje, ale mam nadzieję, że uda nam się je w najbliższym czasie zrealizować.

W lipcu 2020 r. powstał Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, w ramach którego jednostki samorządów terytorialnych mogą ubiegać się o bezzwrotne środki. Celem jest pomoc gminom, powiatom i miastom przez przyznawanie funduszy na przeprowadzanie potrzebnych inwestycji – bliskich i kluczowych dla mieszkańców. Jakie inwestycje udało się zrealizować w Ząbkach dzięki otrzymanemu wsparciu?

Środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwoliły nam na przeprowadzenie wielu inwestycji. W mijającym roku poprawiliśmy np. stan pomieszczeń do bezpośredniej obsługi mieszkańców. Remont umożliwia nam obsługę  Ząbkowian w bardziej przyjaznych i komfortowych warunkach.  Warto również wspomnieć o dofinansowaniu w wysokości 4 mln złotych na budowę budynku komunalnego, w którym zamieszka 20 rodzin. Te środki również otrzymaliśmy z RFIL- u. Realizacja tej inwestycji została zaplanowana na lata 2021- 2022. Całkowity koszt to ok. 6 mln złotych i w związku z tym wystąpiliśmy o dodatkowe środki do Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestycję w 100% realizujemy dzięki środkom rządowym.

Jestem szczęśliwa, że w ramach rządowego wsparcia udało nam się pozyskać wielomilionowe środki, dzięki którym możemy realizować inwestycje, które na co dzień służą mieszkańcom. Pozyskane fundusze pozwoliły nam na wykonanie kompleksowych działań w przestrzeni miejskiej. Również z RFIF-u otrzymaliśmy 1 mln złotych dofinansowania na halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 2, przy ul. Batorego. Kolejnym wsparciem były tez środki na budowę i gruntowną przebudowę dróg gminnych wraz z powstaniem kanalizacji deszczowej i podziemnym zbiornikiem retencyjnym oraz przepompownią wód opadowych. Kwota dotacji to 3, 5 mln złotych. Z programu przejścia dla pieszych pozyskaliśmy i zaraz przeznaczymy środki w wysokości 1,7 mln złotych na 12 wyniesionych, bezpiecznych przejść dla pieszych z oświetleniem i monitoringiem. Dodatkowo z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości niemal 5 mln złotych na budowę hali sportowej przy ząbkowskiej jedynce, najstarszej szkole w mieście. Dostaliśmy też 5 mln 300 tysięcy złotych na inwestycje wodociągowe. Zamierzamy je przeznaczyć na budowę Stacji Uzdatniania Wody w południowej stronie Ząbek. W kolejnych naborach do Polskiego Ładu zamierzamy starać się o środki na budowę przedszkola przy ul. Batorego oraz na budowę, modernizację i remonty dróg gminnych. Dzięki tym funduszom mamy realne możliwości, by prowadzić skuteczne działania na rzecz przebudowy i udoskonalania przestrzeni miejskiej. Jednocześnie są one dla nas samorządowców zachętą do tworzenia nowych planów. Wszystko z pożytkiem dla mieszkańców i z myślą o poprawie atrakcyjności naszego miasta.

Dużo mówi się ostatnio o nauczaniu zdalnym. Jak samorząd poradził sobie z doposażeniem szkół w sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w trybie niestacjonarnym?

Dzięki temu, że pozyskujemy środki na doposażenie szkół, nasi uczniowie mają zapewnione bardzo dobre warunki nauki. Z programu Laboratoria Przyszłości udało nam się uzyskać prawie 1 mln 300 tys. złotych. Z kolei dzięki przyznanym środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego „Szkoła Online – wsparcie działań edukacyjnych w formie zdalnej”, zakupimy komputery, laptopy, tablety, oprogramowanie, tablice interaktywne oraz wyposażymy pracownie przedmiotowe i pozyskamy pomoce dydaktyczne o wartości niemal 2 mln 700 tys. złotych. Zdajemy sobie sprawę, że nauka zdalna od początku była wyzwaniem, zarówno dla prowadzących, jak i uczniów, którzy byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami. Zaopatrzenie szkół w niezbędny sprzęt elektroniczny jest działaniem zmierzającym do prowadzenia skutecznej i bezpiecznej edukacji, która będzie przynosiła dobre efekty oraz dawała dużo satysfakcji.  Chcemy, aby w naszych placówkach dydaktycznych były stosowane nowe technologie w oświacie, które będą ułatwiały uczniom przyswajanie wiedzy, poszerzanie ich możliwości, a nauczycielom ułatwią proces nauczania.

W konkursie „Rosnąca odporność” Ząbki zajęły drugie miejsce w powiecie wołomińskim pod względem poziomu zaszczepienia mieszkańców. Co dzięki temu udało się uzyskać?

Przede wszystkim jestem dumna, że mieszkańcy naszego miasta tak odpowiedzialnie podeszli do szczepień. Ale dało to również wymierne korzyści. Bardzo nas cieszy nagroda, która jest wspólną zasługą mieszkańców Ząbek. Zyskane fundusze chcemy przeznaczyć na strefy rekreacji, rozwój kultury fizycznej i promocję zdrowego stylu życia mieszkańców. Pandemia koronawirusa pokazała również, że niezwykle istotne jest prowadzenie edukacji zdrowotnej, w tym wypadku szczególnie związanej z promocją szczepień, które są gwarantem naszego bezpieczeństwa i powrotu do normalności. Mimo niełatwych czasów pandemii, mocno wpływającej na nasze plany i życie codzienne, jesteśmy zdeterminowani do intensywnej pracy aby zamierzone działania wykonać dobrze i terminowo.

U progu nowego roku zdaję sobie oczywiście sprawę, że przed nami jeszcze wiele ważnych zadań. Traktuję to jako zobowiązanie, aby te wszystkie działania służyły przede wszystkim mieszkańcom. Ich dobro jest dla nas samorządowców rzeczą priorytetową. Wszelkie działania podejmowane na rzecz miasta traktujemy jako drogę do tego, aby było to miejsce przyjazne i bezpieczne dla jego mieszkańców, z którego będą oni dumni i do którego będą powracać. Mam nadzieję, że mieszkańcy też dostrzegają, że ich miasto się zmienia a zmiany jakie planujemy też będą zauważone.