13 kwietnia została otwarta po zimie tężnia solankowa, zlokalizowana w Parku Miejskim im. Szuberta w Ząbkach. W pracach serwisowych, prowadzonych przy ząbkowskiej tężni, uczestniczyli strażacy. Drewniana konstrukcja, wraz z elementami infrastruktury technicznej, została oddana do użytku w zeszłym roku. Dobroczynne właściwości inhalacji solankowych znane są od wieków.
Przed otwarciem obiektu przeprowadzone zostały prace serwisowe. Pomoc w tym zakresie udzielili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkach, którzy za pomocą węża strażackiego umyli drewnianą konstrukcję. Dzięki udostępnieniu tężni po zimie, ząbkowianie ponownie mogą zadbać o zdrowie, korzystając z profilaktycznych i leczniczych właściwości solankowego aerozolu.
Budowa ząbkowskiej tężni solankowej
Tężnia, zlokalizowana w Parku Miejskim im. Szuberta w Ząbkach, została oddana do użytku w drugiej połowie 2022 r. Inwestycja objęła swoim zakresem: budowę tężni, budowę nawierzchni utwardzonych (wokół tężni oraz schodów terenowych), instalację elementów małej architektury parkowej, instalację kamery monitoringu wizyjnego. Ponadto wybudowano też schody terenowe, pergolę oraz elementy małej architektury.
Jak informuje ząbkowski ratusz, inwestycja powstała „w ramach realizacji projektu pt. Zielona przestrzeń – rozwój i modernizacja terenów zieleni w Mieście Ząbki – część III – w ramach Działania 2.5 Priorytet II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020”.
Prozdrowotne właściwości aerozolu solankowego
Zgodnie z zasadą funkcjonowania tego typu obiektów, lecznicza solanka spływa po faszynie z gałązek tarniny, gdzie rozbija się o poszczególne gałązki i ulega odparowaniu, nasycając powietrze jodem, bromem i mikroelementami takimi jak: magnez, sód, wapń, potas, żelazo. Dzięki temu w pobliżu konstrukcji drewnianej do odparowywania wody z solanki powstaje specyficzny mikroklimat, bardzo zbliżony do morskiego.
Inhalacja powietrzem, nasyconym aerozolem solankowych, przynosi pozytywne efekty dla zdrowia. Jest to działanie profilaktyczne i lecznicze. Ekspozycja na aerozol solankowy (poprzez drogi oddechowe i skórę) prowadzi do uzupełnienia w organizmie człowieka niedoborów mikroelementów. Inhalacje solankowe są wskazane m.in. przy nerwicach, niedoczynności tarczycy, alergiach, nadciśnieniu tętniczym, zapaleniu zatok.
fot. Facebook / UM Ząbki