8 pruszkowskich radnych wystąpiło z klubu KO i założyło konkurencyjny: Pruszków Obywatelski.
W ostatnich wyborach samorządowych aż 11 z 23 mandatów w Radzie Miasta Pruszkowa zdobyła Koalicja Obywatelska. 5 mandatów przypadło Mazowieckiej Wspólnocie Samorządowej. 4 radnych wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Trzy pozostałe mandaty przypadły trzem mniejszym listom.
W piątek 27 września ośmioro radnych KO oświadczyło, że się z klubu wypisuje. Założyli nowy – Pruszków Obywatelski. Stworzyli go: Łukasz Ruszczyk (dotychczasowy przewodniczący klubu KO), Michał Maj, Julia Kossakowska, Maria Biernacka, Michał Lewandowski (nowy radny, objął mandat po Dorocie Kossakowskiej powołanej na stanowisko zastępcy prezydenta Pruszkowa), Dorota Smak, Jacek Rybczyński i Małgorzata Widera.
Secesjoniści wydali oświadczenie: „Niestety od pewnego czasu poczynania niektórych osób naszego Klubu Radnych polegające na przeciwległych i nieuzgodnionych działaniach, a także braku akceptacji kooperacji wobec koalicjanta w znaczący sposób zaczęły utrudniać harmonijną i spójną współpracę obydwu klubów. Mimo wielokrotnych prób przywrócenia normalności w działaniu, podejmowaniu decyzji oraz koegzystencji koalicyjnej zaistniała konieczność podjęcia bardziej zdecydowanych i radykalnych kroków organizacyjnych. Dlatego też z przykrością i wewnętrznym rozgoryczeniem jesteśmy zmuszeni poinformować, że funkcjonowanie klubu radnych Koalicji Obywatelskiej obecnej formule i składzie nie jest dalej możliwe”.
Czy tak mocny wizerunkowy cios zaszkodzi lokalnej Koalicji Obywatelskiej? Jak będzie układała się współpraca między nowym klubem a pozostałą w KO trójką radnych?