Nowa atrakcja umożliwia aktywne spędzanie wolnego czasu w malowniczym otoczeniu przyrody. Przygotowano wiele atrakcji, które będą stanowiły urozmaicenie podczas spaceru czy jazdy na rowerze. Trasa posiada również niewątpliwy walor edukacyjny.
– Zachęcam do korzystania z zagospodarowanych terenów nad Utratą. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, za cierpliwość i wsparcie. Mam nadzieję, że nowa przestrzeń stanie się miejscem, w którym każdy z nas będzie mógł znaleźć chwilę spokoju i regeneracji w przyjaznym ekologicznym otoczeniu” – powiedział Paweł Makuch (prezydent Pruszkowa).
Dzięki inwestycji powstało przyjazne dla okolicznych mieszkańców i przyrody miejsce, które obejmuje różnorodne strefy aktywnej rekreacji, altanę z punktem widokowym, miejsce do piknikowania oraz drewniane pomosty. Dodatkowo, przygotowano też stoły edukacyjne. Cała ścieżka została zaprojektowana tak, aby była przyjazna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.
Nowa trasa krajobrazowa została wyposażona w interaktywne stanowiska dydaktyczne, gdzie odwiedzający mogą zapoznać się z budową budek lęgowych dla ptaków, domków dla owadów oraz wysłuchać różnorodnych dźwięków emitowanych przez poszczególne gatunki drzew za pomocą dendrofonu. Jest również możliwość darmowego korzystania z lunety do obserwacji otoczenia. Na szlaku zainstalowane zostały drewniane pomosty nad stawami. Taki spacer wzdłuż rzeki Utraty łączy w sobie aktywność na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody z edukacyjnym doświadczeniem.
Na obszarze przylegającym do rzeki Utraty w ramach projektu zostało zasadzonych 490 drzew oraz ponad 80 000 krzewów, bylin i roślin runa. Ponadto, wzdłuż samej tylko rzeki Utraty, obszar łąk kwietnych został rozszerzony o ponad 21 000 metrów kwadratowych.
Projekt otrzymał dofinansowanie z II osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 2.5: Poprawa jakości środowiska miejskiego. Kwota dofinansowania wyniosła 13 979 318,73 zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 20 407 559,30 zł. Realizacja ścieżki przyrodniczej przebiegała etapami i obejmowała dwie lokalizacje: przy ul. Staszica oraz wzdłuż rzeki Utraty.
Źródło: UM Pruszków