PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym polskim koncernem energetycznym oraz liderem transformacji energetyki. Spółka w znacznym stopniu zapewnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, produkując ciepło i energię elektryczną. Poza swoją podstawową działalnością, PGE jest też podmiotem zaangażowanym społecznie, który wspiera sport, kulturę i dziedzictwo narodowe.
PGE jest jednym z największych sponsorów polskiego sportu. Wspiera zarówno sport zawodowy, jak i amatorski – dzieci i młodzieży. Przeznacza środki finansowe na zakup sprzętu i rozwój infrastruktury sportowej. Na niwie sportu profesjonalnego PGE wspiera polskie kadry narodowe i najważniejsze krajowe kluby z różnych dyscyplin sportowych. Dzięki tej pomocy polscy zawodnicy osiągają duże sukcesy na zawodach rangi mistrzowskiej w Europie i na świecie.
– Działalność sponsoringowa Grupy PGE to świadome, przemyślane i długofalowe działania spójne z naszą działalnością biznesową. To inicjatywy, które są bardzo ważnym elementem odpowiedzialności społecznej. Właśnie dlatego, planując nasze działania sponsoringowe uwzględniamy zarówno cele związane z budową wartości marki PGE, jak i przedsięwzięcia związane z popularyzacją aktywności fizycznej, sportu i szeroko rozumianej kultury – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. PGE wspiera również inicjatywy związane z kultywowaniem pamięci historycznej. Znajomość własnej historii jest kluczowa dla każdego narodu – dodał Wojciech Dąbrowski.
PGE sponsorem polskiego sportu
Jednym z celów strategicznych PGE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, a dąży do tego m.in. poprzez budowę największych w kraju morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W nawiązaniu do tych działań powstał program „Moc Wiatru i Wody” w ramach którego PGE współpracuje z Polskim Związkiem Żeglarskim, Polskim Związkiem Kajakowym oraz Polskim Związkiem Pływackim. Ponadto, wspierając sport najmłodszych, Polska Grupa Energetyczna uczestniczy wraz z partnerami w organizacji ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing.
Spółka sponsoruje polski sport poprzez działania w ramach MOCnej Ligi PGE. Program dotyczy 11 podmiotów, w tym m.in. PGE Narodowy, PGE Ekstraliga, PGE FKS Stal Mielec, PGE Spójnia Stargard, PGE Rysice Rzeszów.
Głównym założeniem programu PGE „Junior” jest upowszechnianie aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci. W jego ramach wsparcie otrzymuje dodatkowo 25 dziecięcych klubów sportowych z takich dyscyplin jak: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, judo i łyżwiarstwo w lokalizacjach, w których PGE prowadzi swoją działalność.
Kolejnym projektem, mającym na celu wspieranie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, jest PGE Największa Lekcja WF-u. Jej pomysłodawcą było Stowarzyszenie Akademia Sportu Artura Siódmiaka – znanego polskiego szczypiornisty. Tegoroczna, 9. edycja wydarzenia została zorganizowana w gdańskiej Ergo Arenie i zgromadziła blisko 3 tysiące uczniów szkół podstawowych.
W ramach działać sponsoringowych Grupa PGE wspiera też takie projekty jak: „Zimowy PGE Narodowy w Trasie”, „Chodź na łyżwy” czy „Złota łyżwa”.
PGE mecenasem polskiej kultury i sztuki
PGE Polska Grupa Energetyczna jest mecenasem 25 instytucji kultury w całej Polsce, między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu i Zamku Królewskiego w Warszawie.
– Społeczne zaangażowanie PGE obejmuje również inicjatywy, których celem jest zapewnienie wszystkim dostępu do edukacji z zakresu kultury, muzyki i sztuki. Wspólnie z filharmoniami i muzeami, PGE realizuje działania edukacyjne oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych, które aktywizują odbiorców i rozwijają ich wrażliwość na sztukę. Tylko w 2022 roku zostało zorganizowanych ponad 6 tys. wydarzeń, w których łącznie udział wzięło prawie 6 mln osób. Dodatkowo w muzealnych warsztatach edukacyjnych, wspieranych przez PGE, wzięło udział ponad 960 tys. dzieci. Oznacza to, że co czwarty uczeń w Polsce uczestniczył w wspieranych przez PGE zajęciach z obszaru kultury – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
PGE zarówno wspiera instytucje kultury, jak i aktywnie zachęca do korzystania z dóbr kultury. W tym celu powołano do życia konkurs plastyczny „Spotkania ze sztuką”, adresowany do uczniów szkół podstawowych z miejscowości liczących poniżej 50 tys. mieszkańców. Jego założeniem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży polskiego malarstwa poprzez zachęcanie ich do aktywności artystycznej. W tym roku zorganizowano drugą edycję konkursu, której tematem jest malarstwo Józefa Chełmońskiego. Laureaci konkursu otrzymają nagrody indywidualne; dodatkowo całe ich klasy będą miały możliwość kontaktu ze sztuką poprzez lekcje muzealne. Termin na przesyłanie prac konkursowych upłynie 4 stycznia 2024 roku.
Tekst powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna