Od niedzieli, 11 czerwca, pociągi ponownie dojeżdżają do Zegrza. Po 29 latach przerwy linia kolejowa nr 28 została przywrócona do użytku. Odbudowany odcinek torów, mierzący 3,5 kilometra, obsługują pociągi linii S4 warszawskiej SKM. W ten sposób, tuż przed wakacjami, zostało udostępnione dogodne połączenie kolejowe w kierunku Zalewu Zegrzyńskiego, który w tym roku obchodzi swoje 60. urodziny.
– Połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza Południowego zwiększa możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej i ogranicza wykluczenie komunikacyjne w tej części Mazowsza. Odnowiona trasa przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz pozytywnie wpłynie na stymulowanie gospodarcze tego regionu. Dzięki nowoczesnym infrastrukturalnym rozwiązaniom, linia ta będzie zapewniać szybkie, bezpieczne i komfortowe podróże – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
Linia kolejowa nr 28, łącząca Wieliszew i Zegrze, została oddana do użytku w 1897 r. W latach siedemdziesiątych XX wieku przeprowadzono jej elektryfikację. Ruch pasażerski został zawieszony w 1994 r. Później nastąpiła deelektryfikacja linii, a budynek dworca na stacji pasażerskiej Zegrze został rozebrany. Prace budowlane, polegające na odtworzeniu połączenia kolejowego do Zegrza, trwały od początku 2021 roku.
Pociągi wyruszyły na tory
W niedzielę, 11 czerwca, pociągi SKM wyjechały na odbudowaną trasę, prowadzącą w stronę Zalewu Zegrzyńskiego. Reaktywowany odcinek torów (o długości 3,5 km) jest obsługiwany przez wybrane kursy linii S4, która obecnie prowadzi z Piaseczna przez Warszawę, Legionowo do Zegrza Południowego.
„W sumie w dni powszednie z Warszawy do Zegrza co około godzinę dojedzie 19 par pociągów (na pełnej trasie między Piasecznem a Zegrzem Południowym – po jednym kursie mniej)” – informuje SKM w Warszawie. Więcej informacji na temat rozkładu jazdy pociągów znajduje się na stronie internetowej przewoźnika.
Dzięki inwestycji przedstawiciele lokalnych społeczności, mieszkający wzdłuż linii, zyskają wygodny dojazd do Warszawy. Natomiast warszawianie będą mogli sprawnie i komfortowo dojechać pociągiem nad Zalew Zegrzyński nie stojąc w korkach; jak to często miało miejsce w sezonie letnim.
Inwestycja została zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” otrzymał dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich.
Zalew Zegrzyński powstał 60 lat temu
W 1963 r., po wybudowaniu zapory wodnej w Dębem, został utworzony zbiornik retencyjny na Narwii. „Warszawskie morze” jest położone na północ od miasta w odległości kilkudziesięciu kilometrów od jego centrum. Linia brzegowa zbiornika wodnego wynosi 50 kilometrów. Zalew Zegrzyński jest popularnym miejscem rekreacji dla mieszkańców Warszawy i okolic. Daje możliwości uprawiania sportów wodnych, wypoczywania na plażach, wędkowania czy chodzenia na spacery wzdłuż jego brzegów. Zarówno amatorzy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jak i biernego, znajdą tu coś dla siebie.
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Ministerstwo Infrastruktury
Fot. Ministerstwo Infrastruktury