Miasto znalazło się w elitarnym gronie uczestników projektu InterRevita. Nowodworscy urzędnicy, wymieniając się doświadczeniami z partnerami z Litwy, Łotwy, Belgii, Hiszpanii i Włoch, będą pracować nad nowym programem rewitalizacji. Na powstanie dokumentu największy wpływ będą mieli jednak mieszkańcy.
W pierwszym etapie projektu określane będą zjawiska kryzysowe, z którymi borykają się małe i średnie miasta w Europie. Wypływ wysoko wykwalifikowanych pracowników, brak utożsamiania się z miastem przez nowych mieszkańców, starzenie się społeczeństwa, zanikanie relacji sąsiedzkich – to tylko niektóre z nich.
Kolejnym krokiem będzie przeprowadzanie konsultacji społecznych w każdym z państw partnerskich z jednoczesną wymianą doświadczeń poprzez spotkania online oraz stacjonarne.
W efekcie powstanie strategiczny program rewitalizacji, stanowiący bazę dla późniejszego pozyskiwania funduszy na realizację wypracowanych rozwiązań. Dokumenty powstałe w każdym z państw partnerskich zostaną przetłumaczone na język angielski i stanowić będą dokumenty kierunkowe dla innych państw europejskich w zakresie podjęcia działań o charakterze rewitalizacyjnym.
Do programu złożono 134 wnioski w całej Europie, dofinansowanie otrzymały 72 projekty – w tym zaledwie 3 z Polski.
W ramach projektu InterRevita sfinansowane zostaną przede wszystkim: organizacja konsultacji społecznych, opracowanie programu rewitalizacji, promocja projektu.
Jak mówi Jacek Kowalski, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego: Jako miasto chcemy nieustannie się uczyć, dlatego przystąpiliśmy do projektu ????????????????????????????????????????????. Jego celem ma być po prostu lepsze życie w małych i średnich miastach. I na tym właśnie najbardziej nam zależy. Wierzymy, że wymiana doświadczeń w tak szerokim, europejskim gronie zaowocuje wprowadzeniem nowych rozwiązań z korzyścią dla naszych mieszkańców.
fot. Facebook / Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim