Bieg Pamięci siostry Matyldy Getter w Markach

Władze miasta Marki serdecznie zapraszają 14 maja 2022 r. o godz. 10:00 na bieg pamięci siostry Matyldy Getter połączony z piknikiem edukacyjno – historycznym.

Wydarzenie odbędzie się w mareckim kompleksie edukacyjnym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, przy ul. Kasztanowej 21. To właśnie z tego Zgromadzenia zakonnego wywodzi się bohaterka, którą zamierzają upamiętnić organizatorzy i uczestnicy biegu i pikniku.

Matka Matylda Getter urodziła się 25 lutego 1870 r. W młodym wieku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, gdzie od samego początku z ogromnym poświęceniem angażowała się w działalność oświatowo-wychowawczą. Zakładała placówki edukacyjne i opiekuńcze we wschodniej i centralnej Polsce. Była m.in. przełożoną Ogniska Rodziny Maryi w Warszawie. 1 września 1939 r. wraz z napaścią Niemiec na Polskę, siostry ze Zgromadzenia nieprzerwanie niosły pomoc ofiarom wojny. Pomagały ludziom wysiedlonym, bezdomnym, zagrożonych aresztowaniem, więźniom, ubogim rodzinom, a zwłaszcza osieroconym dzieciom. Przyjęła je do swych zakładów i zorganizowała dla nich nowe domy. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. matka Matylda Getter w domu prowincjalnym przy ul. Hożej w Warszawie schroniła ok. 500 uciekinierów. Zorganizowała punkt sanitarny złożony z sióstr, które nocami ruszały na trakt radzymiński, aby nieść pomoc rannym. Tam także działała placówka legalizacyjna, która wyrabiała nowe dokumenty dla osób ściganych przez Niemców. Matka Matylda Getter utworzyła tajne szkoły wychowawcze, Liceum Pedagogiczne Ziem Zachodnich i kursy katechetyczne. Mając przeszło 70 lat, z zadziwiającą energią i poświęceniem angażowała się w ratowanie Żydów. Wszyscy którzy mieli z nią styczność mówili, że była to osoba „promieniująca dobrocią, miłością, życzliwością”. To właśnie jej przypisuje się największe zasługi w ocalaniu dzieci żydowskich. Jak twierdzą osoby znające matkę Matyldę nigdy nie odmawiała pomocy. Uważała, że to „sam Bóg ich przysyła”, a więc trzeba im pomóc. Wraz z całym zgromadzeniem i współpracownikami uratowała w czasie II wojny światowej setki żydowskich dzieci narażając przy tym swoje życie. Za podjęte działania została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Nadchodzące wydarzenie to doskonała okazja aby dokładniej poznać historię tej niezwykle inspirującej postaci. W czasie pikniku będzie można m.in. wziąć udział w grze historycznej, warsztatach, rozgrywkach sportowych, czy obejrzeć film w autobusowym kinie. Całość zwieńczy koncert historyczny zespołu Ferajna z Hoovera oraz Msza Święta.

W programie:

  • 8.30    otwarcie biura zawodów (lista rezerwowa uczestników biegu, od godz.10.00)
  • 10.00  oficjalne rozpoczęcie
  • 10.15  rozgrzewka sportowa ze sceny 
  • 10.30  bieg główny, uczestnicy od 18 r.ż., dystans – 5100 m
  • 11.30  bieg młodzieży, uczestnicy w wieku 15-17 lat, dystans 2050 m
  • 12.00  bieg młodzieżowy, uczestnicy w wieku 11-14 lat, dystans: 1050 m
  • 12.20  bieg dziecięcy, dzieci w wieku 7-10 lat, dystans: 300 m,
  • 12.45  dzieci w wieku 3-6 lat, dystans: 150 m  (bez pomiaru)
  • 13.00  start marszu Sióstr Franciszkanek i przyjaciół – dystans ok 300 m  (bez pomiaru)
  • 13.15  dekoracja zwycięzców
  • 14.00  koncert – Ferajna z Hoovera 
  • 15.30  animacja ze sceny dla rodzin “Bum bum rurki”
  • 17.00  występy wokalno- instrumentalne dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr Rodziny Maryi w Markach 
  • 18.00 Msza Święta (polowa)

Patronat nad wydarzeniem objęli:  Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, Starosta wołomińskAdam Lubiak oraz Burmistrz miasta Marki Jacek Orych.

Patronat medialny: TVP Historia i Radio Warszawa.

Nie może i Ciebie zabraknąć!