Jesienią minionego roku mieszkańcy Mazowsza otrzymali wyjątkową okazję do wybrania najciekawszych i najważniejszych dla nich lokalnych inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Zwycięzcy plebiscytu „#eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023” wyłonieni zostali spośród 47 projektów. W subregionie warszawskim wschodnim zwyciężył projekt poświęcony renowacji i adaptacji piwnic oraz parku zabytkowego Pałacu Łuszczewskich w Woli Rasztowskiej w Gminie Klembów.
Rozstrzygnięcie plebiscytu odbyło się podczas 11. Forum Rozwoju Mazowsza, które jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu. Organizatorem wydarzenia była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Ostatnia edycja miała miejsce w dniach 8-9 grudnia pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wyniku konkursu to wspaniała wiadomość dla wszystkich mieszkańców Gminy Klembów i okolic. Pałac w Woli Rasztowskiej należny do najbardziej znanych zabytków powiatu wołomińskiego. Wybudowany został w 1680 r. na polecenie rodziny Łuszczewskich. Stanowił siedzibę myśliwską króla Jana III Sobieskiego. W latach późniejszych pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Swoją obecną bryłę i rozplanowanie wnętrz otrzymał po ostatniej przebudowie z 1953 roku. Projekt ten przygotował Jan Woliński, wzorując się na projektach Tylmana z Gemeren, który zapisał się w polskiej historii jako najpopularniejszy architekt miejskich i podmiejskich rezydencji magnackich w XVII w.
Jak podają władze gminy, bezpośrednim celem projektu była renowacja i adaptacja całego zespołu parkowo-pałacowego. Nastąpiło to poprzez odnowienie i udostępnianie zabytku, jako jednego z bardzo istotnych walorów województwa mazowieckiego, zorganizowanego w ramach działań obejmujących„zwiększenie dostępności oraz rozwój zasobów kulturowych regionu”. Przeprowadzone prace obejmowały odnowienie nieużywanych obecnie piwnic pałacowych oraz ich przystosowanie do udostępnienia na cele kulturalne i edukacyjne, rewitalizację pozostałości parku przypałacowego, doprowadzenie go do stanu użyteczności dla odwiedzających oraz dostosowanie odnawianych obszarów obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmiany są imponujące i widoczne tuż zaraz po przekroczeniu parkowej bramy. Zamulone wcześniej stawy, zarośnięte ścieżki i brak infrastruktury parkowej nie zachęcały do spacerów.
Dzięki pracom rewitalizacyjnym powstały nowe ścieżki spacerowe, wykonane zostały nowe nasadzenia drzew i krzewów, pojawiły się ławki i oświetlenie parkowe. Stary, zaniedbany park zyskał nowe życie, a miejscu przywrócono jego piękno z okresów świetności. Realizacja projektu bez wątpienia przyczyniła się do wzrostu atrakcyjności pod kątem turystycznym gminy Klembów. Dzięki odnowieniu piwnic wybudowanych w XVII wieku, przywróceniu świetności parku pałacowego, organizacji tymczasowych wystaw, imprez muzycznych czy spotkań, obiekt zyskał nie tylko nowego ducha, ale przede wszystkim stał się znaczącą atrakcją turystyczną w powiecie wołomińskim. Jak przekonują władze gminy Klembów zespół pałacowo-parkowy jest idealnym miejscem do organizacji spotkań z ciekawymi osobistościami, wystaw lokalnych twórców i kolekcjonerów, warsztatów, imprez okolicznościowych i innych inicjatyw przeznaczonych dla społeczności lokalnej.
Jak podkreślają lokalni samorządowcy, jest jednym z głównych celów wyznaczonych w Strategii Rozwoju Gminy Klembów na lata 2015-2020.