17 lutego 2022 r. o godz.19.00 w kinie Kultura w Wołominie odbyła się premiera filmu „Janusz Nasfeter Piękny okrutny świat…” w reżyserii Aurelii Sobczak. Za produkcję była odpowiedzialna Powiatowa Biblioteka Publiczna, a Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
W filmie wystąpili artyści, którzy swoje pierwsze aktorskie doświadczenie na srebrnym ekranie zdobyli w filmie Nasfetera „Abel, twój brat” – mowa tu o Filipie Łobodzińskim i Henryku Gołębiewskim. Oprócz tego na ekranie pojawili się Krystyna Łubieńska i Tadeusz Wiśniewski.
Janusz Nasfeter należał do najwybitniejszych reżyserów ubiegłego stulecia. W 1950 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie od 1956 r. był również wykładowcą. W swojej twórczości reżyserskiej poruszał przede wszystkim tematykę nieszczęśliwego dzieciństwa i trudnego dorastania. Przez wielu był uważany za znawcę psychiki dziecięcej, tworząc w swoich filmach świat pełen poezji oparty na uniwersalnych wartościach. Poza filmami o tematyce dziecięcej, Nasfeter nakręcił również melodramat Niekochana, kryminał Zbrodniarz i panna, a także wojenne dramaty Długa noc i Ranny w lesie. W jego filmach wystąpili m.in.: Elżbieta Czyżewska, Ewa Krzyżewska, Zbigniew Cybulski i Daniel Olbrychski. Filmy Janusza Nasfetera budziły uznanie, które przyniosło im wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Napisał książkę pt: „Najpiękniejszy dzień” w 1962 r. zawierającą trzy opowiadania na podstawie swoich filmów Małe dramaty i Mój stary. Był autorem powieści Łowcy kangurów, rysunków i opowiadań drukowanych w prasie, a także słuchowisk radiowych.
Choć Janusz Nasfeter urodził się w Warszawie i związał z nią całe zawodowe życie, na kształtowanie jego wrażliwości i estetyki filmowej miały wpływ filmy, które były wyświetlane w ówczesnym kinie Oaza znajdującym się w miejscu dzisiejszej Biblioteki Publicznej w Wołominie przy ul. Ogrodowej 1A. Zostało ono założone w 1927 r. przez stryja Janusza, Stefana Nasfetera, znanego wołomińskiego filantropa i społecznika. Kino mieściło 150 osób i jak twierdzili mieszkańcy zdecydowanie wygrywało z “Wenedą” – drugim, konkurencyjnym kinem istniejącym w mieście. Zaangażowanie Nasfetera w przemysł filmowy nie ograniczało się jedynie do wołomińskiego kina. Był właścicielem wytwórni filmowej w Warszawie “Biuro Filmowe Stefan Nasfeter”, w której zrealizowano dwa filmy. W 1937 r. powstał “Ty, co w Ostrej świecisz Bramie” z Kazimierzem Junoszą-Stępowskim w roli głównej.
Rok później wytwórnia zrealizowała obraz “Kobiety nad przepaścią”, z gwiazdorską obsadą, podejmujący tematykę procederu zmuszania Polek do nierządu za granicą. Produkcję trzeciego filmu – “Inżynier Szeruda” przerwała II wojna światowa.