Amest Otwock wygrała spór z miastem – składowisko do 2086r.

Spółka, do której należy składowisko odpadów w Otwocku, wygrała prawomocnie z miastem w sporze, którego historia sięga 2016r. Amest Otwock nie tylko nie zakończy działalności, ale będzie mogła utrzymywać składowisko odpadów aż do 2086r.

Fot. Urząd Miasta w Otwocku (otwock.pl)

Włosko-polska spółka działa od 1996r. Otwock wniósł do niej niegdyś grunty o wartości 0,5 mln zł i ma 33% udziałów. Niedawno przedsiębiorstwo ogłosiło, iż domaga się od miasta Otwock 635 mln złotych odszkodowania „za szkody poniesione w związku z utrudnianiem prowadzenia jej działalności oraz blokowaniem rozwoju przez władze miasta”.

– Na przestrzeni ostatnich lat ze strony prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego w stosunku do spółki Amest Otwock wysuwane były niemające pokrycia w rzeczywistości zarzuty dotyczące generowania przez składowisko odorów. Badania i kontrole organów inspekcji środowiska nigdy nie potwierdziły, by źródłem tych uciążliwości było składowisko w Otwocku-Świerku. Nawet ostatnia kontrola z 2021 r., przeprowadzona formalnie przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, potwierdziła, że składowisko nie wydziela żadnych odorów ani nie powoduje innych uciążliwości – przekonywał kilka miesięcy temu Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock.

Przed kilkoma laty prezydent skierował wniosek do sądu o rozwiązanie umowy spółki Amest Otwock i pozew o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników Amest Otwock dotyczącej wydłużenia czasu trwania spółki (składowiska) z 30 do 89 lat, która została przyjęta przy sprzeciwie miasta Otwocka i dodatkowo nie uwzględniała przeliczenia wartości udziałów miasta w spółce.

– Nasze stanowisko w tej sprawie jest niezmienne. Spółka Amest Otwock zgodnie z pierwotną umową z 1996 r. powinna zakończyć działalność w lutym 2027 r., czyli po okresie 30 lat od momentu zarejestrowania spółki. Jakiekolwiek zmiany w przedmiotowym zakresie nie mogą być wprowadzane bez zgody Miasta Otwock i z pominięciem jego interesu – tak tłumaczył swój punkt widzenia Jarosław Margielski.

Włodarz twierdził także także: „budowa sortowni odpadów na składowisku w Otwocku-Świerku nie jest możliwa. Na sesji 20 lutego 2023 r. Rada Miasta Otwocka uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu m.in. składowiska odpadów. Nowy plan miejscowy nie przewiduje tam budowy żadnych dodatkowych instalacji do przetwarzania odpadów, w tym sortowni”.

W 2018 roku zapadł pierwszy wyrok oddalający powództwo Miasta Otwocka. Mimo to, Miasto kontynuowało batalię prawną, a sprawa wielokrotnie wracała do Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Apelacyjnego. 1 czerwca 2021 roku, Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Miasta Otwocka, co wywołało kolejną apelację ze strony Miasta.

Ostateczny wyrok z 10 czerwca 2024 roku, oddalający apelację miasta, zamknął ośmioletni proces. To czwarte z kolei korzystne dla Amest Otwock rozstrzygnięcie, które nie tylko potwierdza słuszność działań spółki, ale także otwiera nowe możliwości dochodzenia wielomilionowych (ponad 600 mln zł) roszczeń od Miasta Otwock.

Fot. Amest Polska

Czy miasto, obciążone ponad 60 milionami złotych długów, będzie w stanie udźwignąć ewentualne gigantyczne odszkodowanie?