Parowóz jest świadectwem historii miasta, wpisanym do rejestru zabytków. Na jesieni rozpoczęła się renowacja, która przywróciła mu dawny blask. Początki mareckiej wąskotorówki sięgają końca XIX wieku, kiedy to zainicjowano jej powstanie. Linia, która łączyła Warszawę, Marki i Radzymin, została zlikwidowana w 1974 r.
Gruntowna renowacja symbolu miasta
– Lokomotywa jest materialnym dziedzictwem minionej epoki. Udało nam się uzyskać dofinansowanie od samorządu Mazowsza i to zdecydowało, że podjęliśmy się jej gruntownej modernizacji. Dzisiaj parowóz wygląda tak jakby wyjechał prosto z fabryki. Niech przypomina o tej pięknej karcie w historii Marek – powiedział dla portalu miasta Marki Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza Marek.
Pod koniec stycznia marecka lokomotywa, która na stałe jest eksponowana na skwerze przy miejskim ratuszu, powróciła na swoje miejsce. Jest to parowóz Px48–1778, który w 1953 r. opuścił Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie. W 2012 r. ciuchcia została wpisana do rejestru zabytków. Remontowi poddano zarówno lokomotywę, jak i tender. Koszty renowacji wyniosły 460 tys. zł. Wsparcie ze strony samorządu województwa mazowieckiego stanowiło kwotę 80 tys. zł.
Marecka Kolej Dojazdowa
Linia kolei wąskotorowej łączyła Warszawę, Marki i Radzymin. Jej historia sięga końca XIX wieku. Pierwszy kurs miał miejsce w marcu 1897 r., kiedy to skład ciągniony przez konie przejechał z Targówka do Marek. Następnie w 1899 r. w skład taboru kolejowego weszły parowozy. Regularne kursy kolejki wąskotorowej do Radzymina zainicjowano w 1907 r. W czasie Bitwy Warszawskiej 1920 wspomagała polski wysiłek wojenny. Kolejka Marecka służyła do przewozów osobowych i towarowych przez okres dwudziestolecia międzywojennego i okupacji. Po wojnie w 1947 r. została znacjonalizowana. Kres działania Mareckiej Kolei Dojazdowej nastąpił 1 września 1974 r.
Na jej trasie znajdowały się następujące przystanki: Warszawa Targowa, Warszawa Stalowa, Targówek, Warszawa Zacisze do 1951 Zacisze, Drewnica, Marki, Pustelnik I, Pustelnik II, Struga Warszawska, Słupno, Cmentarz Poległych, Leopoldynów, Radzymin Wąskotorowy.
Fot. UM Marki/Facebook