W dniach 17-18 września w Wołominie odbył się Festiwal Literacki „Znaczenia”. Jak zapowiadali organizatorzy, motywem przewodnim wydarzenia była idea spotkania i dyskusji, do jakiej może inspirować książka.
Co roku na Festiwalu Literackim „Znaczenia”kapituła wskazuje jedną książkę, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości. W 2022 roku Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło przyznać Tomaszowi Szerszeniowi za książkę pt. „Wszystkie wojny świata”. Jak zaznaczyła Elżbieta Szymańska, koordynatorka festiwalu, dzieło Tomasza Szerszenia to wielopoziomowy, bogato ilustrowany esej sytuujący się na przecięciu antropologii, literatury i refleksji o fotografii. To jednocześnie efekt wieloletnich badań, zapis podróży i próba odzyskania pewnych obrazów z dzieciństwa po to, by lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce wobec historii. To także przejmujący i nieoczekiwanie aktualny esej o formach, odmianach i językach wojennej przemocy. Autor poprowadzi nas pomiędzy tekstami, obrazami i wydarzeniami historycznymi, ku rozpoznaniom dotyczącym najbardziej bolesnych rewirów współczesności. Książka Tomasza Szerszenia stała się centralnym punktem programu festiwalu. Złożyły się na niego spotkania autorskie, dyskusje i polemiki, pokazy filmów, performanse i wystawy artystyczne. Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli również o dzieciach, dla których przygotowano specjalne atrakcje.
17 września w Miejskim Domu Kultury odbył się pokaz filmu „Drogi Panie Dyktatorze”, w reżyserii Christiana Lercha. Ukazuje on losy 11-letniego Felixa, który wraz ze swoją koleżanką postanawiają wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom. Opowiedziana z perspektywy dziecka historia o sile przyjaźni i ludziach, których los postawił po różnych stronach barykady. Tego samego dnia po południu odbyła się rozmowa o znaczeniu różnorodności kultur w życiu społeczności, z udziałem pisarki i wydawczyni Moniki Sznajderman i Patrycji Dołowy – pisarki, artystki multimedialnej, działaczki społecznej. Wieczorem w Miejskim Domu Kultury maił miejsce pokaz filmu „Moja wojna”. Dokument opowiada o trzech kobietach, które brały czynny udział w działaniach wojennych, odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy.
Z kolei w piątkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie odbyła się debata poświęcona zagrożeniom klimatycznym i ich skutkom dla przyrody i życia na ziemi z udziałem: dr. hab. inż. Zbigniewa Karaczuna – profesora Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, Katarzyny Bilewskiej – rzeczniczki prasowej Greenpeace Polska, dr. Macieja Kaweckiego – pełniącego funkcję Digital EU Ambassador i Prezesem Instytutu Lema, pisarza Adama Robińskiego oraz aktora Adama Woronowicza. Debatę prowadził Edwin Bendyk – dziennikarz tygodnika „Polityka” i Prezes Fundacji Batorego. Festiwal w Wołominie zwieńczyło spotkanie z Tomaszem Szerszeniem. Nagrodę i statuetkę Laureatowi Festiwalu Znaczenia 2022 wręczyła Elżbieta Radwan – Burmistrz Wołomina. Rozmowę z panem Tomaszem, z gościnnym udziałem Jakuba Kornhausera – Laureata pierwszej edycji Festiwalu poprowadziła Zofia Król – Przewodnicząca Kapituły i redaktorka naczelna „Dwutygodnika”.
Głównymi organizatorami Festiwalu Literackiego „Znaczenia” były gmina Wołomin, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Wołominie.
B.J.
Źródło: www.znaczenia.pl