W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Brwinowie odbyły się uroczystości, w czasie których zebrani oddali hołd bohaterom stolicy walczącym przed laty o wolność. Poza oficjalnymi obchodami, przygotowano też takie wydarzenia, jak konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Wieczorem został zorganizowany pokaz filmu o tematyce powstańczej pt. „Jeden strzał”.
1 sierpnia 1944 roku Warszawa powstała do walki o wolność. Mimo słabego uzbrojenia, oddziały powstańcze przez 63 dni stawiały czoła przeważającym siłom wroga. Heroiczna walka zakończyła się 3 października 1944 roku kapitulacją strony polskiej. W trakcie walk straty wśród żołnierzy wyniosły ok. 16 tysięcy zabitych i zaginionych. Natomiast liczba cywilnych mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w czasie Powstania, wyniosła od 130 tysięcy do 200 tysięcy.
O godzinie 17.00 w Brwinowie zostały włączone syreny alarmowe, a na Rynku, gdzie odbywały się uroczystości, rozbrzmiał hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Przemówienia wygłosili przedstawiciele władz samorządu. W dalszej kolejności delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej.
„Oficjalnym obchodom towarzyszył konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim zorganizowany w brwinowskim ogrodzie botanicznym położonym przy parku miejskim. W ogrodowej altance, na najmłodszych czekały kolorowanki. Dla chcących sprawdzić swoją wiedzę historyczną przygotowano zróżnicowane pod względem trudności pytania. Konkurs bez żadnych ograniczeń wiekowych cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych. Każdy uczestnik, który udzielił prawidłowej odpowiedzi, otrzymał wspaniałą pamiątkową nagrodę książkową. Dodatkowo, poza konkursem były rozdawane specjalnie przygotowane pamiątkowe znaczki – przypinki okolicznościowe.” – informuje Gmina Brwinów.
W związku z obchodami rocznicowymi, o godzinie 20.00 w brwinowskim Pałacu Kultury został zorganizowany pokaz filmu pt. „Jeden strzał”. Jest to krótkometrażowy, fabularyzowany film historyczny, który opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w czasie trzech dni września 1944 r. Seans filmowy obejrzało ok. 60 osób, w tym reżyserka, Mira Raghavacharya, która po projekcji opowiedziała zebranej publiczności o kulisach powstania dzieła.
Źródło: Gmina Brwinów