Legionowo: otwarcie tunelu na Bukowcu

Nowa przeprawa pod torami kolejowymi w Legionowie została otwarta 6 lipca o godz. 11.00. Tunel znajduje się w ciągu ulic Polna — Kwiatowa; ma 151 m długości i 3 metry wysokości. Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla Legionowa, gdyż zapewnia poprawę bezpieczeństwa na kolei oraz usprawnia system komunikacyjny w mieście.  

„W Legionowie powstało nowe bezkolizyjne skrzyżowanie pod pięcioma torami linii Warszawa – Trójmiasto (lk9). Przeprawa zastąpiła dotychczasowy przejazd w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej. Nowy obiekt zapewnia większe bezpieczeństwo na kolei oraz ułatwia komunikację drogową. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Kierowcy przejadą pod torami bez oczekiwana przed rogatkami. Tunel drogowy ma 151 m długości oraz 13 m szerokości” – informuje w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowy tunel na Bukowcu jest trzecim bezkolizyjnym skrzyżowaniem z torami kolejowymi w mieście. Do tej pory w Legionowie były użytkowane tunel kolejowy i wiadukt. Legionowski ratusz planuje zainicjowanie budowy kolejnego bezkolizyjnego skrzyżowania drogowo kolejowego. – Myślimy o lokalizacji na wysokości Kozłówki, tj. od ul. Krasińskiego do Kolejowej – powiedział w czasie uroczystości otwarcia tunelu prezydent Roman Smogorzewski.

Tunel dla samochodów osobowych

W wyniku uwzględnienia wniosków mieszkańców do projektu tunelu, jego wysokość została ograniczona do 3 metrów. Uniemożliwia to ruch samochodów ciężarowych. Tunelem będą mogły poruszać się samochody osobowe, ale też karetki, mniejsze wozy straży pożarnej czy rowery.

Ponadto od strony ulic Kwiatowej, Przemysłowej i Handlowej wybudowano rondo, które usprawni ruch u wylotu z tunelu.

Finansowanie budowy

Wartość inwestycji wyniosła przeszło 33 mln zł netto. Nowa przeprawa pod torami kolejowymi powstało we współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (zaangażowanie finansowe w wysokości 14,5 mln zł netto) oraz Gminy Miejskiej Legionowo (14,5 mln zł). Wsparcia finansowego udzieliły też władze województwa mazowieckiego (4 mln zł).

Inwestycja powstała w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, który ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.