Rewitalizacja linii kolejowej nr 28 z Wieliszewa do Zegrza Południowego

Już wkrótce zostanie oddana do użytku linia kolejowa, prowadząca od Wieliszewa do Zegrza Południowego. Historia tego szlaku sięga końca XIX wieku. Połączenie zlikwidowano w latach 90-tych, kiedy w całym kraju następował proces „zwijania się kolei”. Dzięki jego odbudowie do Zegrza dojedzie 30 pociągów na dobę, poruszających się z prędkością 80 km/h. Na odtworzeniu linii zyskają zarówno przedstawiciele lokalnych społeczności, jak i warszawiacy.  

Linia kolejowa nr 28 została oddana do użytku w 1897 r. Elektryfikację przeprowadzono przed 27 maja 1972 r. Świadczenie usług w zakresie wykonywania przewozów pasażerskich odbywało się do 1994 r. Następnie do 2000 r. nastąpiła deelektryfikacja tego odcinka. Od 2015 r. pojawiały się pomysły na przywrócenie przewozu pasażerów do Zegrza. Przetarg na projekt i odbudowę linii kolejowej, łącznie z przystankami Wieliszew Osiedle i Zegrze, przeprowadzono w 2019 r. Umowa, podpisana z konsorcjum firm Gór-Tor Maciej Górniak ze Stupska (lider) i Przedsiębiorstwem Inżynierii Budowlanej Kopacki z Rakoniewic (partner), została podpisana w kwietniu 2020 r.

Prace budowlane, polegające na odtworzeniu linii kolejowej z Wieliszewa do Zegrza, trwają od początku 2021 r. roku. Aktualnie realizowany jest II etap inwestycji pod nazwą „Realizacja z oddaniem do eksploatacji i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie”. Przejazd odcinkiem zajmie ok. 4 minut.  W ramach inwestycji linia ma zostać reelektryfikowana, prędkość kursowania pociągów wyniesie 80 km/h. Zgodnie z przewidywaniami do Zegrza i z powrotem będzie kursowało 30 pociągów na dobę (co pół godziny w szczycie i co godzinę poza nim).

Prace obejmują m. in. nawierzchnię toru, przejazd kolejowo-drogowy, obiekty inżynieryjne, sieci i urządzenia telekomunikacyjne, sieci i urządzenia elektroenergetyki trakcyjnej, przepusty na ciekach wodnych.

Po zakończeniu rewitalizacji tego odcinka Szybkiej Kolei Miejskiej przedstawiciele lokalnych społeczności, mieszkający wzdłuż linii, zyskają dogodne połączenie kolejowe z Warszawą. Z kolei warszawianie będą mogli sprawnie i komfortowo dojechać pociągiem nad Zalew Zegrzyński. Aktualny termin oddania inwestycji to marzec 2023 r. 

Projekt w 80 proc. jest finansowany ze środków funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Jest to jedna z dwóch głównych inwestycji realizowanych obecnie na terenie Powiatu Legionowskiego. Drugą z nich jest przebudowa DK 61 na odcinku Legionowo – Zegrze Płd.  

fot. rewitalizacji linii kolejowej nr 28 do Zegrza Południowego/źródło: Powiat Legionowski