Obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W dniach 13-15 sierpnia odbędą się obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W programie m.in. rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku, piknik wojskowy oraz rodzinne atrakcje.

Bitwa Warszawska 1920 roku rozegrana na przedpolu stolicy m.in. w Ossowie i Radzyminie była decydującym czynem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i zdecydowała o zachowaniu niepodległości odradzającej się po zaborach Polski. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny, zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej.

Nie bez powodu Lord Edgar d’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. W jednym z artykułów ten były ambasador brytyjski w Polsce pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (…). Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

Pamięć o tym zwycięstwie nadal napawa dumą kolejne pokolenia naszych rodaków. Jesteśmy wdzięczni naszym przodkom za ich patriotyzm, ofiarność i poświęcenie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Jesteśmy zobowiązani do przekazywania pamięci o bohaterach z tamtych lat kolejnym pokoleniom – mówi starosta Adam Lubiak.

W sobotę 13 sierpnia w godz. 12-17 już po raz drugi odbędzie się w Ossowie Piknik Wojskowy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Następnie o godz. 18 odprawiona zostanie Msza Święta w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie, po zakończeniu której odbędzie się Koncert Inauguracyjny w Hołdzie Bohaterom 1920 roku w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 19 zaplanowano uroczystość odsłonięcia popiersi na Polanie Dębów Pamięci 96. ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie: śp. ks. Andrzeja Kwaśnika, Kapelana Stołecznego Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 i Federacji Rodzin Katyńskich  oraz śp. ojca Józefa Jońca, Prezesa Stowarzyszenia „Parafiada”, zakonnika Zakonu Szkół Pobożnych (Pijarów), działacza organizacji pozarządowych. Tradycyjnie o godz. 21 odbędzie się Uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie.

W poniedziałek 15 sierpnia uroczystości rozpoczną się poranną modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie o godz. 8. Następnie o godz. 8:45 złożone zostaną kwiaty i wiązanki pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki przy Szkole Podstawowej w Ossowie.

O godz. 9:30 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta celebrowana przez Kardynała Gerharda Ludwiga Müllera i J. E. Romualda Kamińskiego, Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej, po zakończeniu której odbędzie się apel poległych przy Cmentarzu Poległych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

O godz. 14 odbędzie się natomiast na Polach Ossowskich rekonstrukcja historyczna walk Bitwy Warszawskiej w Ossowie oraz piknik rodzinny z atrakcjami i stoiskami promocyjnymi partnerów uroczystości. Obchody rocznicowe zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego „Niepodległa”. Pełne kalendarium oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.bitwawarszawska.pl. Na wszystkie wydarzenia rocznicowe wstęp jest wolny.